Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistyczna aura Wschodu

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Średniowieczne śpiewy ormiańskie, pieśni hebrajskie i muzyka do filmu „Wiedźmin” według powieści fantasy Andrzeja Sapkowskiego - taki jest repertuar męskiego zespołu wokalnego KAIROS.

Średniowieczne śpiewy ormiańskie, pieśni hebrajskie i muzyka do filmu „Wiedźmin” według powieści fantasy Andrzeja Sapkowskiego - taki jest repertuar męskiego zespołu wokalnego KAIROS.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194153" sub="KAIROS jest jednym z niewielu zespołów w Polsce, wykonujących muzykę Kościołów Wschodu, jedynym, który specjalizuje się w dawnych śpiewach liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji, Grecji
[Fot. archiwum zespołu]">Dziś w Toruniu grupa przedstawi program pt. „Pieśni wieczności”.

Lubelski zespół KAIROS założyło w 1999 roku szesnastu śpiewaków. Co oznacza nazwa? Kairos w greckiej mitologii to bożek szczęśliwego zbiegu okoliczności, decydującego momentu albo przeciwnie - straconej szansy. W teologii chrześcijańskiej zaś to chwila, gdy Bóg dokonuje zbawczej interwencji.

<!** reklama>KAIROS jest jednym z nielicznych w Polsce wykonawców tajemniczej muzyki Kościołów Wschodu. Przy tym sięga nie tylko po oryginalne dawne kompozycje, ale i po utwory nimi zainspirowane, po muzykę liturgiczną, ludową i współczesną. Nie poprzestaje na muzycznym odkrywaniu Wschodu - w repertuarze ma też negro spirituals. Zestawione ze sobą kompozycje, powstałe w różnych krajach i różnych czasach, śpiewane w różnych językach, tworzą niepowtarzalną całość.

Zespół brał udział w nagraniu skomponowanej przez Grzegorza Ciechowskiego muzyki do filmu „Wiedźmin” Marka Brodzkiego, a także w nagraniach piosenek promujących inne filmy („Powoli, spokojnie” w wykonaniu Fiolki Najdenowicz do „Quo vadis” i „Co ma przeminąć, to przeminie” w wykonaniu Michała Bajora do filmu pod tymże tytułem).

Założyciel i dyrygent zespołu Borys Somerschaf jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.Od dwudziestu lat związany jest z Lublinem. Nie poprzestaje na pracy z zespołem. W dorobku ma m.in. płyty z rosyjskimi romansami. Brał też udział w nagraniach płyt m.in. Grzegorza Ciechowskiego i Jacka Kaczmarskiego.

W zespole śpiewają: Mirosław Basak, Tadeusz Biegajło, Marek Chruścicki, Wojciech Czeronko, Krzysztof Wiśliński (pierwsze tenory), Krzysztof Bielewicz, Andrzej Deryło, Piotr Goławski, Andrzej Guc, Tomasz Piróg (drugie tenory), Marcin Głowacki, Wojciech Głowacki, Artur Sugier (barytony), Krzysztof Adach, Jacek Krawczyk, Piotr Łanczont i Robert Nykiel (basy).


Niedziela, 5 sierpnia, godz. 18, Dwór Artusa. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska