Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
Młyn się burzy i buduje

Młyn się burzy i buduje

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Młyn się burzy i buduje
Dziś ekipy budowlane mają wejść do najstarszej części młynów przy ulicy Kościuszki w Toruniu. Jutro natomiast na swoją pierwszą wystawę zaprasza Centrum Nowoczesności.
Młyn się burzy i buduje

Dziś ekipy budowlane mają wejść do najstarszej części młynów przy ulicy Kościuszki w Toruniu. Jutro natomiast na swoją pierwszą wystawę zaprasza Centrum Nowoczesności.


Najwyższa część kompleksu młynów na Mokrem przestaje straszyć białym szkieletem. Jego betonowe elementy wyszły na wierzch, gdy ekipy firmy Pol-Aqua adaptujące tę część gmachu na przyszłe siedziby Centrum Nowoczesności oraz Inkubatora Technologicznego, musiały rozebrać ściany burząc znajdujące się wewnątrz wielkie silosy. Cegły wracają na swoje miejsce, ostatnia powinna zostać wmurowana jesienią tego roku.


- Właśnie rozmawialiśmy z wykonawcą, który nie widzi dla tego terminu zagrożenia - mówi Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.


Centrum Nowoczesności będzie się mogło zacząć wprowadzać jakoś na początku przyszłego roku, jednak, jak już pisaliśmy, z otwarciem swojej pierwszej wystawy, aż tak długo czekać nie zamierza.

Wielki początek jego edukacyjnej działalności zaplanowany jest na jutro. Bezdomny jeszcze Młyn Wiedzy zaprasza do Centrum Sztuki Współczesnej przy Wałach gen. Sikorskiego, gdzie o godz. 12 rozpocznie się wielkie lanie wody.

Wystawie, która ma spowodować, aby nic co z wodą związane, nie było widzom obce, będą towarzyszyły warsztaty, które zasób wodnych wiadomości jeszcze pogłębią. Przy okazji m.in. każdy będzie mógł się dać zamknąć w wielkiej bańce mydlanej czy też poznać nurka Kartezjusza. Wystawa będzie jedną z atrakcji Festiwalu Nauki i Sztuki, tajemnice cieczy cieszyć jednak będą przez cały tydzień, a więc wtedy, gdy we wtorek festiwal już się zakończy.


- Przez środę, czwartek i piątek na wystawę zapraszamy przede wszystkim szkoły - mówi Monika Wiśniewska, szefowa Centrum Nowoczesności. - Nadal przyjmujemy zapisy.


Toruński Młyn Wiedzy, bo tak się centrum oficjalnie nazywa, przygotowuje już kolejne ekspozycje oraz przygotowuje przetargi na eksponaty, które trafią do nowej siedziby. Pierwszy będzie dotyczył zakupu wahadła Foucaulta.


Tymczasem, już dziś, w kompleksie przy ulicy Kościuszki rozpocząć się ma budowa Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży, które zajmie środkową i najstarszą część młynów Richtera, które tak naprawdę powinny być nazywane młynami Gersona, bo to on, pod koniec XIX wieku był twórcą młyna przejętego w latach 20. ubiegłego stulecia przez Leopolda Richtera.


Ekipy firmy Pol-Aqua, która wygrała przetarg na adaptację tej części budynku, podobnie zresztą jak sąsiedniej, tej od Centrum Nowoczesności, będzie musiała m.in. wyburzyć znajdujące się wewnątrz silosy oraz budynki zasłaniające młyn od strony ulicy Łokietka. Później przystąpią do przebudowy młyna oraz zabytkowego magazynu, w którym kiedyś trzymane były otręby.


Ta część byłego przemysłowego giganta powinna zadebiutować w nowej roli w połowie przyszłego roku. Bez wyraźnych planów na przyszłość pozostaje natomiast najmłodszy, bo pochodzący z lat sześćdziesiątych XX wieku fragment młynów położony najbliżej ulicy Kościuszki.


Warto wiedzieć


Adres wart zapamiętania


Informacje dotyczące pierwszej wystawy toruńskiego Centrum Nowoczesności można znaleźć na stronie www.centrumnowoczesnosci.org.pl/


Szkoły, które by chciały zarezerwować sobie wycieczkę do krainy wody (w środę, czwartek i piątek), mogą to zrobić dzwoniąc pod nr. tel. 56 622 01 52.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo