Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młyn Wiedzy w Toruniu obchodzi 10. urodziny: "To dopiero początek drogi"

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
W piątek, 10 listopada, obchodzono rocznicę powstania Młyna Wiedzy, który przez dekadę odwiedziły niemal 2 miliony gości. Z okazji jubileuszu, dyrektor Centrum Nowoczesności odebrała statuetkę toruńskiego anioła.
W piątek, 10 listopada, obchodzono rocznicę powstania Młyna Wiedzy, który przez dekadę odwiedziły niemal 2 miliony gości. Z okazji jubileuszu, dyrektor Centrum Nowoczesności odebrała statuetkę toruńskiego anioła. Grzegorz Olkowski
W piątek, 10 listopada, obchodzono rocznicę powstania Młyna Wiedzy, który przez dekadę odwiedziły niemal 2 miliony gości. Z okazji jubileuszu, dyrektor Centrum Nowoczesności odebrała statuetkę toruńskiego anioła.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Niegdyś jedno z nielicznych centrów nauki

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które działa w dawnych Młynach Richtera przy ul. Kościuszki, oficjalnie otwarto 9 listopada 2013 roku. Dyrektor placówki, dr Monika Wiśniewska, nie ukrywa, że podjęcie kilkanaście lat temu decyzji o stworzeniu centrum nauki w Toruniu, było odważną decyzją. - Centrów nauki w Polsce było wtedy bardzo niewiele, a Toruń się na to zdecydował, z czego bardzo się dziś cieszymy.

Młyn Wiedzy w Toruniu: 2 miliony gości, 40 wystaw i wiele więcej

- Najlepiej o tym, że jest to instytucja potrzebna, mówią liczby. Blisko 2 miliony osób skorzystało z różnego rodzaju ofert, które Centrum Nowoczesności zaproponowało przez 10 lat działalności. Są to zarówno wystawy interaktywne, warsztaty, najróżniejsze formy popularyzacji nauki i jej komunikacji w sposób prosty, taki, aby trafić z tym do jak najszerszego grona odbiorców - dodaje dr Monika Wiśniewska.

Zakres działalności Centrum

Podstawową działania Młyna Wiedzy są wystawy interaktywne. W tej chwili w Centrum jest 12 stałych ekspozycji, które są uzupełniane przez pojawiające się wystawy czasowe. - To bardzo istotne, że zmieniamy ofertę i pojawiają się nowe wystawy. Przez te 10 lat, w Młynie wiedzy gościło blisko 40 wystaw czasowych. Były to wystawy zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Były związane z optyką, matematyką, astronomią, z pogranicza nauki i sztuki, a także z nauką obywatelską - wymienia dyrektor Młyna Wiedzy, która 10 listopada odebrała z rąk prezydenta Torunia statuetkę toruńskiego anioła.

10 lat Młyna Wiedzy w Toruniu: "To początek drogi"

Od 2013 roku Młyn Wiedzy może się pochwalić także ponad 5 tysiącami zorganizowanych warsztatów, w których wzięło udział 85,5 tysiąca osób. - To bardzo istotne, żebyśmy potrafili zainteresować nauką tego małego człowieka, który przychodzi do Młyna Wiedzy i żeby sam chciał eksperymentować. Pierwsze laboratoria zapraszamy już przedszkolaków, którzy bawią się w małych naukowców i nauka zaczyna im się dobrze kojarzyć - podkreśla dr Wiśniewska.

Prezydent Torunia nie ukrywa, że instytucja napawa władze miasta dumą. - Młyn Wiedzy codziennie potwierdza swoją jakość, wyjątkowość i znaczenie w działalności kulturalnej, popularyzacyjnej i naukowej - mówi Michał Zaleski. - W 2013 roku Toruniowi przyznano diament regionu kujawsko-pomorskiego właśnie za centrum młyn wiedzy za jako jeden z najbardziej innowacyjnych podmiotów w województwie. Wówczas centrum było jedyną taką placówką w całym regionie.

Przewodnicząca Rady Programowej Centrum Nowoczesności, Izabela Ziętara dodaje, że 10. rocznica powstania Młyna Wiedzy to dopiero początek drogi. - W tej instytucji wszystko dzieje się szybciej, dynamiczniej i ambitnej. Jej misją jest rozbudzenie kreatywności nie tylko młodzieży, ale też dorosłych i seniorów, a także inspirowanie do samodzielnego poznawania świata nauki - niepowtarzalnego, tajemniczego i wciąż niezgłębionego. Ten świat staramy się przybliżyć poprzez wystawy, warsztaty i zajęcia w pracowniach - zwraca uwagę Izabela Ziętara.

Młyn Wiedzy w Toruniu zaprasza na wydarzenia z okazji swoich urodzin

Z okazji jubileuszu, w dniach 11-12 listopada w Młynie Wiedzy odbędzie się kilkanaście wydarzeń, w których będzie można wziąć udział za darmo. W sali warsztatowej Młyna Wiedzy odbędą się m.in. zajęcia "Pracownia kolorowych eksperymentów", podczas którego uczestnicy samodzielnie wykonają różnorodne kolorowe doświadczenia. W pracowni biologicznej będzie można z kolei uzyskać DNA z materiału biologicznego i przyjrzeć mu się pod mikroskopem. Na miłośników fizyki czekać będą warsztaty związane z optyką.

Nie zabraknie rzecz jasna wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Goście jubileuszu będą mogli zajrzeć do jego pracowni astronomicznej, gdzie poznają przyrządy astronomiczne z czasów astronoma, a także skonstruują prosty spektroskop.

12 listopada Młyn Wiedzy zaprasza na debatę poświęconą sztucznej inteligencji. Wiedzą podzieją się m.in. prof. dr hab. Włodzisław Duch, prof. dr hab. Andrzej Dragan oraz dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK. Debata odbędzie się w godz. 16:00-18:00. Ze szczegółowym programem jubileuszu Młyna Wiedzy można zapoznać się TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska