Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mnie już nie ma. Do zobaczenia tam!" - opublikowano pożegnanie zmarłego naukowca z UMK

wixad
Prof. Centek uczestniczył m.in. w pracach nad powołaniem kierunku "wojskoznawstwo"
Prof. Centek uczestniczył m.in. w pracach nad powołaniem kierunku "wojskoznawstwo" Nadesłane - YouTube
Prof. Jarosław Centek, historyk z UMK zmarł 29 października. Po jego śmierci do sieci trafiło pożegnalne video, w którym w pełni świadomy nadchodzących wydarzeń naukowiec pożegnał się z widzami.

Prof. Centek prowadził w serwisie YouTube kanał poświęcony przede wszystkim recenzjom książek historycznych, opublikował 142 filmy. Jego omówienia były bardzo wnikliwe, a dla niektórych autorów – którym toruński ekspert wytykał błędy - zapewne również niezbyt miłe. Największe kontrowersje dotyczyły krytyki, jaką skierował pod adresem popularnego w mediach dra Jacka Bartosiaka.

"Nadszedł już czas"

- W maju postanowiłem nagrać ten film – wyjaśniał prof. Centek. - Wtedy jednak odsunąłem tę decyzję, ale myślę, że teraz nadszedł już czas.
Uczony opowiada w swoim krótkim wystąpieniu genezę powstania kanału:
- Stwierdziłem, że trzeba zrobić most pomiędzy działalnością naukową, a popularnonaukową. Nie ma sensu czekać aż ktoś inny się tym zajmie, trzeba zrobić to samemu. (…) Starałem się, żeby wszystkie moje recenzje były rzetelne i obiektywne.

"Trochę ludzi się poobrażało"

Jarosław Centek nie ukrywa, że nie dla wszystkich jego opinie były miłe:
- Narobiłem sobie pewnie trochę w wrogów, trochę ludzi się na mnie poobrażało. Myślę, że mogę patrzeć w lustro. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe materiały, starałem się aby były po prostu rzetelne. Wiedza, którą przekazuję była naprawdę rzetelna i można ją wykorzystać (…) Sprawiało mi to wiele przyjemności dzięki pozytywnym komentarzom. Były, owszem, negatywne. Część z nich była merytoryczna, która pomagała się rozwinąć, część nie do końca (…).

"Do zobaczenia tam!"

Naukowiec zwrócił się również do patronów i zapowiedział swoje odejście:
- Chciałem serdecznie podziękować patronom i przeprosić ich, że czasem okres subskrypcji, który wykupili przekroczył okres, w którym funkcjonuje kanał. Ale możecie mi wierzyć, że chciałem aby funkcjonował dalej dużo bardziej chyba niż wy. Ale cóż, wola Boża, w momencie, kiedy oglądacie ten film, mnie już nie ma i jakaś dobra dusza poproszona przeze mnie go umieściła. Mam nadzieję, że będzie czekał jak najdłużej na publikację, ale pewnie się doczeka. Dziękuję za cały czas spędzony wspólnie i do zobaczenia tam.

Specjalista od historii wojskowej

Jarosław Centek pochodził z Torunia. Po ukończeniu V Liceum rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Specjalizował się w historii wojskowości, był m.in. prezesem studenckiego koła naukowego miłośników dawnego oręża i ubioru wojskowego. Pracę magisterską poświecił postaci generała pułkownika Hansa von Seeckta. Prowadził zajęcia dotyczące problematyki najnowszej historii wojskowej ("Konflikty zbrojne XX i XXI" oraz "Pierwsza wojna światowa") oraz geografii historycznej. Rozprawę doktorską, "Reichsheer 1921 - 1926. Organizacja, uzbrojenie, umundurowanie i wyszkolenie" napisał pod kierunkiem prof. Waldemara Rezmera.
Od 2008 pracował na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. Uczestniczył w pracach nad powołaniem kierunku "wojskoznawstwo". Od powołania Niestacjonarnych Studiów Wojskoznawstwa do był ich kierownikiem. W 2016 roku uzyskał stopień doktora hablilitowanego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska