Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monety z PRL-u. Masz je w domu? Wiemy, które są najcenniejsze! Kolekcjonerzy zapłacą fortunę, aby je zdobyć

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Kolekcjonerskie tworzenie bogatych, wyjątkowych kolekcji monet to pasja piękna i mająca już niezwykle długą tradycję. Zależnie od zainteresowań może dotyczyć naprawdę zróżnicowanych linii tematycznych. Wśród nich niezwykle popularny jest PRL... Ale nie tylko! Jakie monety interesują kolekcjonerów. Co warto sprzedawać? Jakie są rekordy monet kolekcjonerskich? Jak monety wybierają kolekcjonerzy?
Kolekcjonerskie tworzenie bogatych, wyjątkowych kolekcji monet to pasja piękna i mająca już niezwykle długą tradycję. Zależnie od zainteresowań może dotyczyć naprawdę zróżnicowanych linii tematycznych. Wśród nich niezwykle popularny jest PRL... Ale nie tylko! Jakie monety interesują kolekcjonerów. Co warto sprzedawać? Jakie są rekordy monet kolekcjonerskich? Jak monety wybierają kolekcjonerzy? Pixabay
Kolekcjonerskie tworzenie bogatych, wyjątkowych kolekcji monet to pasja piękna i mająca już niezwykle długą tradycję. Zależnie od zainteresowań może dotyczyć naprawdę zróżnicowanych linii tematycznych. Wśród nich niezwykle popularny jest PRL... Ale nie tylko! Jakie monety interesują kolekcjonerów. Co warto sprzedawać? Jakie są rekordy monet kolekcjonerskich? Jak monety wybierają kolekcjonerzy? Sprawdź!

Spis treści

Najcenniejsze numizmaty na świecie

Nie ma wątpliwości, że aukcje numizmatyczne wciąż biją kolejne rekordy i nic nie sugeruje, aby to miało ulec jakiejś zmianie. Obecnie najdroższą złotą monetą jest tzw. Double Eagle z 1933 roku (moneta amerykańska). W 2021 roku wylicytowano ją za 19 milionów dolarów. Z kolei na 10 milionów dolarów wyceniono pierwszą srebrną monetę z 1794 roku tzw. Flowing Hair Dollar. W Polsce najcenniejsza jest moneta studukatowa z 1621 roku. W 2018 roku na aukcji została ona sprzedana za ponad 2 miliony dolarów.

Co wpływa na wartość starych monet?

Istnieje kilka czynników warunkujących to, czy dana moneta będzie cenna. Po pierwsze: stan zachowania. Im lepsza jakość zachowania monety, tym wyższa ich wartość. Dalej można wymienić nakład - mniej wybitych monet danego rodzaju oznacza większą ich rzadkość. To z zasady oznacza również zwiększenie wartości kolekcjonerskiej numizmatu. Również istotna jest wartość historyczna monety oraz jej walory estetyczne. Tu uwzględnia się zarówno rodzaj kruszcu, jak i masę numizmatu. Cenne są monety wykonane z metali szlachetnych - obok złota i srebra wymienia się tu platynę oraz pallad.

Polecamy

Nie zapominajmy o popycie!

Rzadkie monety, choć mogą spełniać powyższe wymogi, niekoniecznie muszą być rekordowo cenne. Ich wartość określa również popyt. Jeśli dany kolekcjoner ceni ten okres historyczny, z którego pochodzi nasza moneta, a dodatkowo brakuje mu jej w kolekcji, możemy skłonić go nawet do wydania fortuny na zdobycie tego okazu. Z drugiej strony, mediewista, zbieracz monet ze średniowiecza może nie być nawet zainteresowany rzadką monetą z PRL-u.

Jakie monety są najczęściej zbierane w Polsce?

W Polsce z zasady zbiera się monety polskie, związane z Polską, naszą historią i tradycją. Zainteresowaniem cieszą się monety bite już w średniowieczu, a także XIX wieczne (z okresu zaborów), czy też te, które wybijano w różnych okresach XX wieku.

Polskie średniowiecze oraz Polska Królewska

Choć okres średniowiecza nie należy do najpopularniejszych wśród kolekcjonerów monet, wciąż znaleźć można miłośników tego okresu historycznego. Tego typu kolekcje, podobnie jak w przypadku Polski Królewskiej, wymagają zbudowania zaufania pomiędzy sprzedawcą a sklepami numizmatycznymi. Numizmaty z tego okresu są dość rzadkie, a ich wartość określa się m.in. na bazie stopu, z którego zostały wykonane. Cenne są zwłaszcza monety z okresu Władysława Jagiełły, Zygmunta I Starego, Zygmunta II Augusta oraz Stefana Batorego, ale nie tylko!

Polecamy

Co z XIX wiekiem?

Pieniądze z okresu zaborów również są niezwykle cenne. Tu wymienia się zwłaszcza te, które wybijano w okresie Powstania Listopadowego, choć nie można zapominać o całym okresie zaborów!

Nie zapominajmy o monetach II RP!

Okres II Rzeczpospolitej był czasem przejściowego ładu w Polsce. Wtedy też wybito jedną z najrzadszych i najdroższych monet. Mowa o 5 złotych z 1932 roku z wizerunkiem bogini zwycięstw, Nike. Jej wartość to kilkadziesiąt tysięcy złotych, choć zdarzają się nawet takie, które wyceniono na 100 tysięcy! Oprócz tego ceni się monety z głębokim stemplem z 1930 roku (również 5-złotówka), a także 2 złote z 1924 roku. Ceni się również 2 złote z 1936 roku z Józefem Piłsudskim. Na tym jednak zakres cennych monet się nie wyczerpuje.

Obiegowe monety z PRL-u - wciąż w cenie. Ile są warte?

Cenne monety z tego okresu (a także i banknoty) opisaliśmy w osobnym artykule. Z wartościowymi monetami z PRL-u można zapoznać się >>>W TYM MIEJSCU<<<

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska