Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPO w Toruniu z nowym prezesem na czele przygotowuje się do zimy

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Przygotowania MPO do "Akcji Zima", na zdjęciach kierowca Zbigniew Wojciechowski
Przygotowania MPO do "Akcji Zima", na zdjęciach kierowca Zbigniew Wojciechowski Grzegorz Olkowski/Polska Press
Mieszkańcy Torunia mogą spać spokojnie. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania pozostaje w stanie gotowości do uruchomienia akcji "Zima". A tej na horyzoncie jeszcze przez jakiś czas nie ujrzymy.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

Przygotowania do zimy już z nowym prezesem

Do tegorocznej akcji "Zima" Miejskie Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu przygotowuje się pod wodzą nowego prezesa. Jest nim Krzysztof Kowalski. Z Toruniem związany jest od czasów nauki w Technikum Elektronicznym. To absolwentem Politechniki Łódzkiej na kierunku włókiennicza inżynieria chemiczna. Wcześniej był związany zawodowo z tzw. Siecią Badawczą Łukasiewicza, gdzie pełnił funkcję dyrektora departamentu produkcji w Łódzkim Instytucie Technologicznym. Następnie był prezesem zarządu spółki należącej do Grupy Kapitałowej Boryszew. Funkcję prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu objął w sobotę 22 września, zastępując pełniącego obowiązki prezesa Grzegorza Brożka. Ten prawie rok temu zastąpił z kolei wieloletniego szefa MPO Piotra Rozwadowskiego. Grzegorz Brożek jest obecnie wiceprezesem tej miejskiej spółki.

Polecamy

Jakimi zasobami przed zimą dysponuje MPO?

Do usuwania skutków tegorocznej zimy do dyspozycji będzie ok. 100 pracowników, 43 sztuk specjalistycznego sprzętu i 20 koksowników. Pojazdy MPO, które są przyszykowane do "Akcji Zima" to:

  • 18 pługopiaskarek
  • 2 pojazdy z pługiem
  • 10 ciągników z pługami i rozsypywarkami
  • 3 ładowarki
  • 4 koparko-ładowarki z osprzętem do odśnieżania
  • 6 samochodów samowyładowczych

Toruńskie MPO łącznie utrzymuje ponad 940 km ulic. Powierzchnia utrzymania chodników komunalnych i dróg rowerowych to ponad 1 500 000 mkw.

Zobacz koniecznie

- Na dziś zmagazynowane mamy 2580 ton soli, 1390 ton piasku, 117 ton chlorku wapnia. Mamy również zabezpieczone dostawy kolejnych 1200 ton soli do końca listopada 2022 roku. Posiadamy także 20 koksowników, które będziemy rozstawiać na platformach przesiadkowych po uzgodnieniu z Wydziałem Gospodarki Komunalnej - mówi Aleksandra Hejka, Kierownik Biura Zarządu MPO w Toruniu.

Do startu "Akcji Zima" jeszcze trochę, ale drogowcy w pełnej gotowości

W najbliższym czasie tzn. co najmniej tygodnia, nie przewiduje się konieczności rozpoczęcia "Akcji Zima". W okresie zimowym MPO posługuje się specjalnie opracowaną prognozą pogody. Dzięki niej możliwe jest podejmowanie działań wyprzedzających nadchodzące opady i rozpoczęcie działań profilaktycznych. Prognozy pokazują przewidywaną temperaturę powietrza, prawdopodobieństwo wystąpienia oraz rodzaj i ilość opadów, a także kierunek i siłę wiatru. Poza tymi parametrami otrzymują również dane o temperaturze dróg, mostów i wiaduktów. Prognoza aktualizowana jest trzy razy w ciągu doby.

- W najbliższym czasie nie spodziewamy się przyjścia zimy. Najprędzej w drugiej połowie listopada albo nawet jeszcze później. Co więcej, przez te półtora tygodnia będzie stosunkowo ciepło jak na tę porę roku, bo między 15-19 stopni. W nocy też bez przymrozków - mówi nam Rafał Maszewski, autor portali pogodawtoruniu.pl i pogodawgniewkowie.pl

Jak wyglądają dyżury?

Dyżury zaczynają się od czasu wystąpienia warunków atmosferycznych, determinujących użycie sił i środków, przygotowanych do użycia w ramach tej akcji. Pracownicy pełnią dyżury na 12-godzinne zmiany. Pierwsza zmiana w godzinach 6-18, zaś druga zmiana od 18 do 6.

- Każdy dyspozytor podczas dyżuru kontaktuje się z MZK, Strażą Miejską, TCZK w celu pozyskiwania informacji o stanie dróg zgłaszanych przez: kierowców autobusów (w przypadku MZK), patroli (w przypadku SM) oraz mieszkańców miasta (w przypadku TCZK) - dodaje Aleksandra Hejka.

W czasie trwania dyżuru pracownicy wykonują również objazdy po Toruniu w zależności od potrzeb (do trzech razy na zmianę), każdorazowo pokonując ok. 50-60 kilometrów.

Poza tym, MPO kontroluje też niebezpieczne miejsca, takie jak zjazdy–podjazdy (np. wiadukt na Trasie Prezydenta Raczkiewicza, wiadukt Kościuszki, podjazdy Poznańska, Podgórska , Kujawska, Estakada nad pl. Daszyńskiego, mosty, wyloty z miasta, Zespół Staromiejski). Decyzję o zadysponowaniu zasobów i środków podejmuje tylko i wyłącznie Dysponent Miejskiego Zarządu Dróg na podstawie następujących informacji przekazanych od Dyspozytora Akcji Zima: temperatura, wilgotność, możliwość opadów i proponowany zakres użycia sił i środków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska