Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum zaprasza na weekend z Witkacym

Marcin Dutkowski
Grudziądzanie będą mieli w najbliższych dniach okazję bliżej poznać jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Mowa o Witkacym, czyli Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, malarzu, rysowniku, fotografiku, dramato- i powieściopisarzu.

Grudziądzanie będą mieli w najbliższych dniach okazję bliżej poznać jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Mowa o Witkacym, czyli Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, malarzu, rysowniku, fotografiku, dramato- i powieściopisarzu.

- To twórca, którego prace spotykają się z żywym odbiorem zarówno w gronie osób zajmujących się jego twórczością zawodowo, jak i wśród szeregów polskich i zagranicznych sympatyków - mówi Marta Bolek-Maszewska, asystent z Działu Edukacji i Promocji Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. - Pozostawił po sobie kilka tysięcy prac. Witkacy nie należał do twórców nieznanych za życia, a odkrytych po latach. Już za życia trafił do kilkunastotomowej encyklopedii wydawanej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych.

Wystawa jego prac zatytułowana "Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix" zostanie otwarta dzisiaj (piątek, 20 kwietnia) w Muzeum o godz. 18. Wstęp wolny.

- Punktem wyjścia scenariusza i aranżacji wystawy są  fakty biograficzne, dlatego też rysunki Witkacego i dokumenty z epoki bezpośrednio sąsiadują z projektami scenograficznymi i fotogramami powstałymi kilkadziesiąt lat później - podkreśla Marta Bolek-Maszewska.

Wystawie towarzyszyć będą działania edukacyjne takie jak spotkania warsztatowo-wykładowe. Poprowadzi je Natalia Boszczyk. Pierwsze, zatytułowane "Stanisław Ignacy Witkiewicz jako artysta wielokrotny - legenda a prawda?", odbędzie się w sobotę (21 kwietnia) o godz. 11 w Gmachu Głównym. Drugie - zaplanowane na niedzielę (22 kwietnia) na tę samą godzinę - odbędzie się pod hasłem "Witkacy: człowiek renesansu czy człowiek puzzle?". Wstęp wolny.

Dodatkowo jutro (21 kwietnia), również o godz. 11, odbędą się w Spichrzu nr 17 warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie, której uczestnicy zajmą się tworzeniem scenografii. Cennik: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł - dorośli. Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji pod numerem telefonu 56 46 590 63 wew. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska