Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na policję można zadzwonić anonimowo, a działania będą podjęte

Jarosław Wadych
- Należy reagować, gdy naruszane są normy społeczne i dochodzi do łamania prawa. Można zachować anonimowość - rozmowa z podinspektorem Wiolettą Dąbrowską, rzecznikiem Komendy Miejskiej Policji w Toruniu na temat bezpieczeństwa na osiedlu na Skarpie.

Otrzymujemy sygnały od Czytelników ze Skarpy, że nie czują się bezpiecznie na osiedlu po zapadnięciu zmroku. Zdaniem mieszkańców policja nie zapuszcza się w niebezpieczne okolice, np. pubów, klatek schodowych i śmietników, między drzewa, krzaczki. Proszę powiedzieć, jakie działania podejmuje się w celu zapewnienia bezpieczeństwa na osiedlu?
Takie miejsca są bardzo często patrolowane zarówno przez funkcjonariuszy komisariatu Rubinkowo, jak i oddziałów prewencji policji z Bydgoszczy, które stacjonują na naszym terenie. Działania te są wykonywane pod kątem eliminowania negatywnych zjawisk. Przeprowadzane są także w godzinach popołudniowych i wieczorowo-nocnych. Policjanci kontrolują tereny wskazane, a także rejony bloków, boisk, klatek schodowych, skwerów - miejsca, gdzie gromadzą się tzw. blokersi. Służby patrolowe mają w swoich zadaniach zwrócenie szczególnej uwagi na okolice lokali gastronomicznych, w których podaje się alkohol. W zakresie walki ze zjawiskami takimi jak gromadzenie się młodzieży, współpracujemy z SM „Na Skarpie” - jeśli mamy informacje od mieszkańców lub ze spółdzielni, to natychmiast na miejsce są wysyłane patrole. Cały czas czynnie współpracują ze spółdzielniami i mieszkańcami dzielnicowi. Wobec osób dopuszczających się naruszenia norm prawnych, podejmowane są stosowne działania represyjne, zarówno postępowania mandatowe, jak i wnioski do sądu.
Mieszkańcy twierdzą, że w niektórych rejonach nieczęsto widują patrole policyjne.
Nie zawsze służby patrolowe widać, bo nie zawsze są umundurowane. Czasami jest tak, że służby w cywilnym samochodzie podejmują obserwację, a my dostajemy informację od mieszkańców, że ktoś w aucie zbyt długo czeka pod blokiem. Dobrze jednak, jeśli mieszkańcy się tym interesują i przekazują informacje, bo innym razem może być tak, że ktoś będzie obserwował np. mieszkania.
Co mogą zrobić mieszkańcy, żeby było bezpieczniej?
Zawsze reagować, gdy tylko zauważą coś niepokojącego - telefonować na numer 997 - wtedy bezpośrednio połączą się z oficerem dyżurnym KMP w Toruniu - lub na 112 - do dyżurnego WCPR w Bydgoszczy, który połączy z Toruniem. Nigdy nie lekceważymy i nie ignorujemy żadnego zgłoszenia.
Mieszkańcy bloków stojącego obok jednego z pubów mówią, że boją się zgłaszać zauważone ekscesy, bo obawiają się zemsty.
Dzwoniąc na policję można pozostać anonimowym i tak zostanie podjęta interwencja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska