Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najem instytucjonalny, czyli wynajęcie „M” bezpieczne dla jego właściciela [Prawnik Radzi]

red
Adwokat Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski Grzegorz Olkowski
Najem instytucjonalny to nowość wprowadzona do polskiego porządku prawnego w lipcu 2017 roku. Na czym polega? Naszym Czytelnikom wyjaśnia adwokat Mariusz Lewandowski.

- Genezą tej umowy jest znana umowa najmu okazjonalnego, wprowadzona do porządku prawnego w 2010 roku. Umowa najmu instytucjonalnego ma zrównać interesy stron stosunku najmu, tj. zabezpieczyć interes najemców oraz stworzyć warunki dla inwestorów, którzy chcieliby inwestować środki finansowe w budowę mieszkań przeznaczonych na wynajem - objaśnia prawnik.

Po pierwsze należy wskazać, że umowę najmu instytucjonalnego mogą zawrzeć po stronie wynajmującego wyłącznie przedsiębiorcy zajmujący się wynajmem lokali (zarówno osoby fizyczne, jak i prawne). Przedmiotem umowy mogą być wyłącznie lokale mieszkalne.

Zobacz także: Top 15 najdroższych mieszkań w Toruniu

Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta na dłuższy czas oznaczony (20, 30 lat, a nawet dłużej). W przypadku tej umowy nie znajduje zastosowanie przepis Kodeksu cywilnego, który przewiduje, że najem zawarty na czas dłuższy niż 10 lat poczytuje się z upływem tego termin na zawarty na czas nieoznaczony (art. 661 par. 1 Kodeksu cywilnego).

Zupełną nowością jest brak wymogu wskazania w umowie najmu instytucjonalnego innego lokalu, w którym najemca mógłby zamieszkać po zakończeniu umowy. Tym samym w tej umowie nie ma potrzeby uzyskania od najemcy informacji o innym lokalu, do którego ten miałby się wyprowadzić po zakończeniu umowy najmu.

Natomiast dokumentem koniecznym przy zawarciu umowy najmu instytucjonalnego lokalu jest oświadczenie najemcy (w formie aktu notarialnego), w którym to poddaje się egzekucji oraz zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym przez wynajmującego (nie krótszym niż 14 dni) oraz przyjął do wiadomości, że w razie konieczności wykonania powyższego zobowiązania prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego mu nie przysługuje.

Zobacz także: Ile zarabiają policjanci?

Co istotne dla przedsiębiorców, zawarcia umowy najmu instytucjonalnego nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Przychód z tytułu najmu wynajmujący (przedsiębiorca) rozlicza jako przychód z działalności gospodarczej.

W zakresie opisywanej umowy wprowadzono ograniczenie wysokości kaucji zabezpieczającej do trzykrotności czynszu miesięcznego za dany lokal. Podwyższać czynsz właściciel może tylko i wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

- Należy przewidywać, że przy dynamicznym rozwoju rynku nieruchomości oraz coraz większego angażowania środków finansowych w ten rynek przedmiotowa umowa będzie dominowała w obrocie prawnym, jako forma użytkowania lokali mieszkalnych - podsumowuje adwokat Mariusz Lewandowski z Izby Adwokackiej w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska