Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw malowanie i nowe kafelki, a potem... wymiana rur gazowych

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Większością mieszkań w tym domu przy Szosie Okrężnej zarządza wspólnota mieszkaniowa, ale są i komunalne
Większością mieszkań w tym domu przy Szosie Okrężnej zarządza wspólnota mieszkaniowa, ale są i komunalne Grzegorz Olkowski
Zanim się zainwestuje w odświeżenie i modernizację mieszkania, warto poznać remontowe plany wspólnoty, zarządzającej całym budynkiem. Warto też przeprowadzić to tak, aby dostęp do instalacji wodnych, kanalizacyjnych itp. był bardzo łatwy.

[break]
- Moja córka mieszka w komunalnym mieszkaniu w bloku przy Szosie Okrężnej w Toruniu. Kilka miesięcy temu przeprowadziła u siebie kapitalny remont. Zaciągnęła na ten cel kredyt - opowiada Czytelnik. - Tymczasem administracja zarządziła ostatnio wymianę instalacji gazowej w całym domu. Lokatorzy zostali o tym powiadomieni, ale dopiero na dwa tygodni przed tą wymianą. Łatwo sobie wyobrazić, jak wygląda świeżo odnowione mieszkanie córki po tym rozkuwaniu ścian i wymianie rur! Czy ktoś jej zwróci stracone pieniądze?

W tym bloku większość mieszkań została przez ich lokatorów wykupiona na własność, więc budynkiem zarządza wspólnota mieszkaniowa, która administrowanie zleciła spółce „Lokum”.

- Remont instalacji planowany był od około trzech lat jako kolejna inwestycja po termo-modernizacji budynku - mówi Katarzyna Buczkowska z „Lokum”. - Mówiliśmy o tym na zebraniach. Przy czym organizowane są też zebrania dla wszystkich mieszkańców, nie tylko tych ze wspólnoty.

Jeśli mieszkanie nie podlega administracji wspólnoty, jest komunalne, to, zdaniem administratorki, informacje o planach remontowych powinna najemcy przekazywać gmina. A i najemca również powinien planowany przez siebie remont mieszkania uzgodnić z gminą, wtedy pewnie dowiedziałby się o zamiarach wspólnoty. Z przepisów, jak mówi Katarzyna Buczkowska, wynika też, że właściciele lokali mają obowiązek umożliwić zarządcy dostęp do części wspólnych dla całego domu, a więc do instalacji. Warto tak remontować swoje mieszkanie, by ten dostęp był możliwy bez kłopotu.

A czy córka naszego Czytelnika może domagać się odszkodowania od zarządcy domu?

- Najemca może zwrócić się do nas, byśmy rozmawiali ze wspólnotą, od której można dochodzić roszczeń. Najlepiej zwrócić się do nas pisemnie, przedstawiając całą sytuację i dokumentując poniesione koszty - radzi Karolina Wojciechowska, rzeczniczka prasowa Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.

Warto wiedzieć

Czytelnicy sygnalizują

- Czasami jeżdżę do Bydgoszczy autobusami firmy „Komfort Bus” z przystanku u zbiegu ulic Jamontta i Szosy Lubickiej. Brakuje mi tam rozkładu jazdy - mówi mieszkaniec Rubinkowa.

Rozkład zniknął z przystanku kilka tygodni temu, a nasz starszy już wiekiem Czytelnik do internetu nie ma dostępu.

- Zaczęły się roztopy i mamy ochlapane płaszcze - mówi Czytelniczka, która apeluje do kierowców, by nie wjeżdżali w kałuże z takim impetem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska