Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń. Nowa restauracja przy Rynku Staromiejskim 25! Włoska pizza w "Autentica"

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak prezentuje się "Autentica" przy Rynku Staromiejskim 25 w Toruniu. Wcześniej w tym miejskim lokalu działała Informacja Turystyczna. Gdy się przeniosła, miasto długo szukało nowego najemcy i towarzyszyły temu różne przeboje (szczegóły w tekście).
Tak prezentuje się "Autentica" przy Rynku Staromiejskim 25 w Toruniu. Wcześniej w tym miejskim lokalu działała Informacja Turystyczna. Gdy się przeniosła, miasto długo szukało nowego najemcy i towarzyszyły temu różne przeboje (szczegóły w tekście). CWB w Toruniu/Małgorzata Oberlan
"Autentica" - tak nazywa się nowy lokal gastronomiczny przy Rynku Staromiejskim 25 w Toruniu. Kusi włoską pizzą. Działa w miejskim lokalu. Najemca - spółka Zeiko - zainwestował kilkaset tysięcy zł w przystosowanie zabytkowych wnętrz. Wcześniej ten adres przechodził naprawdę dziwne koleje losu.

Rynek Staromiejski 25 w Toruniu to prestiżowa lokalizacja - nikt nie ma co do tego wątpliwości. To właśnie tutaj, w byłej siedzibie Informacji Turystycznej ruszył nowy lokal gastronomiczny. W zabytkowej przestrzeni wynajętej od miasta prywatny inwestor uruchomił restaurację „Autentica”.

Połączenie coctail baru i pizzerii. A wszystko w zabytkowych wnętrzach

W samym sercu toruńskiej starówki działa już coctail bar i pizzeria. Lokal znajduje się na parterze kamienicy z XV w., przebudowanej w połowie XIX w. w stylu historyzującym.

Polecamy

-Prywatny inwestor wynajął pomieszczenia od miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu. Spółka Zeiko zainwestowała kilkaset tysięcy złotych w przystosowanie historycznych wnętrz do potrzeb swojej działalności- podkreśla Łukasz Drygalski z toruńskiego Centrum Wsparcia Biznesu.

Spółka Zeiko znana jest w Toruniu z inwestycji gastronomicznych. Przy Rynku Staromiejskim 25 chce zaskakiwać torunian i turystów przede wszystkim oryginalnymi, włoskimi smakami.

- Po rocznym remoncie otworzyliśmy wyjątkowe miejsce, w którym między innymi serwujemy pizzę w stylu rzymskim. To jedyne miejsce w Toruniu, gdzie można zjeść włoską pizzę na unikatowym cieście rodem ze stolicy Włoch – mówi inwestor Krzysztof Piotrowski.

Kamienica pod nadzorem konserwatora zabytków

Dodajmy, że cała kamienica przy Rynku Staromiejskim 25 jest objęta ochroną konserwatorską jako element historycznego układu urbanistycznego Starego i Nowego Miasta.

Kamienica figuruje również w gminnej ewidencji zabytków. Powierzchnia lokalu wynosi 113 metrów kwadratowych (70,6 mkw. na parterze i 42,9 mkw. w piwnicy).

Oczywiście, wszystkie prace remontowe i adaptacyjne prowadzone były zgodnie z uzgodnieniami poczynionymi z miejskim konserwatorem zabytków.

Dziwne koleje losu miejskiego lokalu przy Rynku Staromiejskim 25

Zanim powstała tutaj opisywana restauracja "Autentica", miejski lokal przechodził dziwne koleje losy. Przez wiele miesięcy miasto nie mogło znaleźć najemcy dla przestrzeni, którą opuściła Informacja Turystyczna.

Polecamy

Lokal mieści się na parterze. Na górze natomiast są prywatne "Apartamenty Stary Rynek 25" i przynajmniej jedno prywatne mieszkanie. Ci prywatni właściciele oraz przedstawiciel miasta (ZGM) tworzą wspólnotę mieszkaniową kamienicy.

Początkowo ZGM oczekiwał, że znajdzie najemcę, który zapłaci 200 zł za metr kw. Tłumu chętnych nie było, więc w kolejnych odsłonach poszukiwań najemcy (przetargi, zbieranie ofert od zainteresowanych) gmina skłonna już była wynajmować lokal za stawkę w okolicach 100 zł za mkw.

Przełom nastąpił zimą 2023 roku. Na początku ubr. znaleziono najemcę i podpisano z nim umowę. Był to przedsiębiorca Krystian Banaś, który w lokalu chciał poprowadzić restaurację z kuchnią meksykańską. Nie poprowadził. Po miesiącu zrezygnował z umowy, bo wspólnota mieszkaniowa kamienicy zablokowała mu prowadzenie biznesu - nie wyraziła zgody na sprzedaż alkoholu i prace remontowe w częściach wspólnych budynku, mające na celu założenie wentylacji. "Nowości" były w kontakcie z tym przedsiębiorcą - nie krył rozgoryczenia.

W marcu 2023 roku miasto znów ogłosiło, że w ustnym przetargu poszukiwać będzie najemcy opisywanego lokalu. Przetarg odbył się 24 marca ub.r. Jak przekazała "Nowościom" Aleksandra Kowalska z ZGM, zainteresowany lokalem był tylko jeden podmiot - spółka cywilna Zeiko. Przetarg wygrała ze stawką 102 zł netto za mkw. (oczekiwana przez miasto wynosiła 100 zł).

Tak to właśnie obecny najemca i inwestor - spółka Zeiko - osiadła na parterze kamienicy przy Rynku Staromiejskim 25. Dziś pozostaje mieć nadzieję, że prowadzona tutaj działalność przyniesie korzyść wszystkim zainteresowanym: przedsiębiorcy, klientom i miastu, które na wynajmie zarabia.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska