Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy grób szamanki

Tadeusz Oszubski
Zespół archeologów, działający pod patronatem Hebrew University of Jerusalem, odkrył grób szamanki sprzed 12 tysięcy lat. Jest to najstarszy tego rodzaju pochówek na świecie.

Zespół archeologów, działający pod patronatem Hebrew University of Jerusalem, odkrył grób szamanki sprzed 12 tysięcy lat. Jest to najstarszy tego rodzaju pochówek na świecie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 106680" sub="Grób natufijskiej szamanki sprzed 12 tysięcy lat. Odkryto tam 50 kompletnych skorup żółwi, dwie czaszki kuny, kości dzika, kości ze skrzydła orła i ogona krowy, a także z miednicy lamparta i stopy człowieka.">Grób odkryto, o czym archeolodzy poinformowali 4 listopada br., w jaskini na terytorium Galilei, na północy Izraela. W pobliżu znaleziono też cmentarz z 28 pochówkami ludzi z kręgu kultury natufijskiej.

W szamańskim grobie archeolodzy natrafili na szkielet kobiety oraz rozmaite artefakty i szczątki zwierzęce wskazujące na to, że praktykowano tam jakieś magiczne obrzędy. Chociaż znalezisko połączono z ludem Natufian, to dotąd nie znaleziono tak charakterystycznego pochówku w kręgu tej kultury. Jednocześnie jest to najstarszy grób na świecie, co do którego naukowcy są pewni, że spoczywa w nim osoba zajmująca się czarami i uzdrawianiem.

Współplemieńcy szamanki złożyli w jej grobie przedmioty, których przypuszczalnie używała za życia do odprawiania jakichś rytuałów. Odkryto tam 50 kompletnych skorup żółwi, dwie czaszki kuny, kości dzika, ze skrzydła orła i ogona krowy, a także z miednicy lamparta i stopy człowieka - te ludzkie kości pochodziły z ciała jakiegoś rosłego mężczyzny. Archeolodzy zakładają, że kobieta zajmowała wysoką pozycję społeczną, na co wskazuje wykonanie odrębnego grobu w specjalnym miejscu i jego specjalne wyposażenie. - Poświęcono wiele czasu i energii w przygotowywanie, wyposażenie i zasypanie grobu - powiedziała dziennikarzom dr Leore Grosman, kierująca wykopaliskami specjalistka z Instytutu Archeologii Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie.

<!** reklama>Analiza kośćca wykazała, że kobieta w chwili śmierci miała około 45 lat i cierpiała na zmiany reumatyczne, utykała na jedną nogę. Zwłoki były zakryte dziesięcioma dużymi kamieniami - głazy umieszczono na głowie, ramionach i miednicy. - Możliwie, że w ten sposób chroniono ciało przed dzikimi zwierzętami - wyjaśniała dr Grosman w wypowiedzi dla izraelskiej prasy. - Możliwe jest też, że w ten sposób społeczność próbowała utrzymać szamankę i jej ducha wewnątrz grobu.

<!** Image 3 align=left alt="Image 106680" sub="Naszyjnik odkryty w El Wad, wykonany przez artystę z kręgu kultury natufijskiej">Naukowcy nie są do końca pewni roli, jaką pełniło aż 50 żółwi, których skorupy znaleziono w pochówku. Założono, że mogły być przyniesione w to miejsce żywe, a następnie je zjedzono w ramach uroczystości pogrzebowej. Alternatywnie przyjęto, że te zwierzęta włożono zmarłej do grobu jako strawę na podróż w zaświaty.

- Wszystkie te elementy, czyli rytuał pogrzebowy, metoda budowy i zakrycia grobu sugerują, że mamy do czynienia z pochówkiem pradawnej szamanki, najwcześniejszym znanym w archeologii. Jednocześnie wykazuje on cechy, na które nie natrafiono w jakimkolwiek pochówku Natufian i generalnie w epoce paleolitu - stwierdziła dr Grosman w wypowiedzi dla „Reutersa”. - Szamani odgrywali w dawnych społecznościach bardzo ważną rolę. Według wierzeń ich współplemieńców, wpływali oni na plony, pośredniczyli pomiędzy ludźmi a światem duchów, działali jako uzdrowiciele, magowie i należeli do władz wspólnoty.

Natufijczycy

Szamanka, jak przyjęli naukowcy, ze względu na czas i miejsce pochówku, należała do kręgu kultury natufijskiej. Zakłada się, że tę kulturę, odkrytą w latach 30. XX w. w miejscowości Wadi-An-Natuf stworzył lud, który jako pierwszy na świecie zaczął prowadzić osiadły tryb życia. Największy rozwój tej kultury miał miejsce pomiędzy rokiem 10500 a 9000 p.n e. Natufijczycy wytwarzali narzędzia i ozdoby z kamienia, głównie krzemienia, a także z rogu i kości.

Natufijczycy byli myśliwymi polującymi na antylopy oraz zbieraczami owoców, żołędzi, orzechów, orzeszków pistacjowych i dziko rosnących zbóż. Budowali osiedla, które użytkowali przez wiele lat, a ich kopulaste domy z kamienia i gliny były wznoszone na planie okręgu. Archeolodzy zakładają, że to przypuszczalnie Natufijczycy zbudowali w X - VII tysiącleciu p.n.e. pierwsze miasta w dziejach. W ostatnich latach wiele takich osad odkryto na terenach dzisiejszej Turcji, Syrii, Iranu i Izraela. Uczeni przyjmują też, że to ten lud w VIII tysiącleciu p.n.e. wynalazł uprawę zbóż oraz hodowlę zwierząt.

Fakty

Szamanizm

Jest to zespół praktyk i wierzeń, gdzie łącznikiem między światem materialnym a duchowym jest szaman - osoba o specjalnych zdolnościach.

Szamanizm występuje i dzisiaj w społecznościach plemiennych Syberii i środkowej Azji, stanowiąc tam fundament życia religijnego.

Naukowcy zakładają, że skoro ślady szamanizmu obecne są we wszystkich tradycyjnych religiach i na wszystkich kontynentach, to wierzenia te są bardzo dawne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska