Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nekropolie w remoncie

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Rada Pamięci Walk i Męczeństwa, w dowód uznania toruńskich zasług w opiece nad miejscami pamięci, obiecała wesprzeć remont grobów ofiar Szmalcówki.

<!** Image 2 align=none alt="Image 208591" sub="Krzyż na toruńskim Cmentarzu Garnizonowym został wyremontowany w ubiegłym roku. W tym przyjdzie czas m.in. na bramę
[Fot.:Jacek Smarz]">

Rada Pamięci Walk i Męczeństwa, w dowód uznania toruńskich zasług w opiece nad miejscami pamięci, obiecała wesprzeć remont grobów ofiar Szmalcówki.

Dwie najstarsze toruńskie nekropolie komunalne czekają na kolejny etap prac renowacyjnych. Na Cmentarzu Garnizonowym trwa już wycinka obumarłych drzew.<!** reklama>

- Zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków wycięte drzewa zostaną zastąpione świeżo posadzonymi - zapewnia Wojciech Świtalski, prezes opiekującej się nekropolią spółki Urbitor.

Zmiany, jakie w tym roku mają dotknąć zabytkowy cmentarz, nie ograniczają się naturalnie jedynie do ingerencji drwali. Magistrat wspólnie z Urbitorem przygotowują się do remontu starej cmentarnej bramy, a także ogrodzenia. Zarządca ma zamiar również kontynuować roboty przy renowacji kolejnych nagrobków.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dziewiętnastowieczna nekropolia doczekała się między innymi tablic informacyjnych, tuż przed dniem Wszystkich Świętych na cmentarz wrócił również po renowacji stojący przed główną bramą wielki krzyż. Ochotnicy z toruńskiego Muzeum Historyczno-Wojskowego własnymi siłami uporządkowali natomiast mogiłę trzech aeronautów, którzy zginęli tragicznie w dwudziestoleciu międzywojennym.

W ubiegłym roku tablice informacyjne pojawiły się także na „Gapiaku”, jak się kiedyś nazywało w Toruniu Cmentarz Komunalny nr 2. Tym razem nekropolia może liczyć na więcej.

- Rada Pamięci Walk i Męczeństwa, po wizytacji, jaką jej delegacja przeprowadziła w Toruniu, obiecała nam 25 tysięcy złotych na renowację grobów ofiar Szmalcówki - mówi Szczepan Burak, dyrektor magistrackiego Wydziału Środowiska i Zieleni.

Dotację miasto ma otrzymać w dowód uznania za opiekę nad miejscami pamięci. Mogile położonej niedaleko cmentarnej bramy przy ulicy Grudziądzkiej dotacja i renowacja na pewno bardzo się przydadzą.

Napisz do autora: [email protected]


Warto wiedzieć

Cmentarna trójka z ulicy Grudziądzkiej

Najstarsza z toruńskich nekropolii komunalnych, zwana też Cmentarzem Garnizonowym, powstała w pierwszej połowie XIX wieku.

Cmentarz Komunalny nr 2 na Mokrem został natomiast założony w 1890 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska