Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodociągi na Bielanach zamieniły się w toruńską Szmalcówkę

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W sobotę filmowcy z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego pracowali również w gmachu Collegium Maius, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli przy ul. Sienkiewicza i na Przedzamczu. Na Przedzamczu, jak wiadomo, był szpital, z którego więźniowie Szmalcówki m.in. odbierali zwłoki i skąd przemycali jedzenie. Za szpitalne pomieszczenia robiły sale Collegium i Centrum.
W sobotę filmowcy z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego pracowali również w gmachu Collegium Maius, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli przy ul. Sienkiewicza i na Przedzamczu. Na Przedzamczu, jak wiadomo, był szpital, z którego więźniowie Szmalcówki m.in. odbierali zwłoki i skąd przemycali jedzenie. Za szpitalne pomieszczenia robiły sale Collegium i Centrum. Agnieszka Bielecka
Ekipa Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego pracuje nad filmem o toruńskiej Szmalcówce. Zdjęcia kręcili w Collegium Maius, Kujawsko-Pomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli przy Sienkiewicza, na Przedzamczu oraz wodociągach na Bielanach.

Filmowcy ruszyli w teren. W sobotę ekipa Instytutu Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego kręciła zdjęcia do filmu "Dzieci Szmalcówki", który opowiada o gehennie polskich więźniów obozu przesiedleńczego założonego przez Niemców przy ulicy Grudziądzkiej. Inicjatywie tej kibicujemy od samego początku, zatem nasi Czytelnicy doskonale wiedzą, z jakim zaangażowaniem ekipa UTH zbierała wcześniej relacje świadków i badała archiwalne dokumenty.

Polecamy

Po długich poszukiwaniach twórcy doszli do wniosku, że w roli Szmalcówki będą mogły wystąpić odpowiednio sfilmowane budynki stacji pomp na Bielanach. Poza tym w sobotę filmowcy pracowali również w gmachu Collegium Maius, w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kształcenia Nauczycieli przy ul. Sienkiewicza i na Przedzamczu. Na Przedzamczu, jak wiadomo, był szpital, z którego więźniowie Szmalcówki m.in. odbierali zwłoki i skąd przemycali jedzenie. Za szpitalne pomieszczenia robiły sale Collegium i Centrum.

- W roli pielęgniarek wystąpiły dr Izabela Mazanowska z bydgoskiego IPN-u i dr Iwona Markowska z toruńskiego Muzeum Okręgowego - mówi Sebastian Bartkowski z IF UTH.

Film powinien być gotowy jesienią tego roku.

Przypomnijmy, że podczas okupacji, w przedwojennej fabryce smalcu przy ulicy Grudziądzkiej, Niemcy utworzyli obóz przesiedleńczy dla polskich mieszkańców dawnego województwa pomorskiego. Ci, którzy się tam znaleźli, trafiali albo do Generalnej Guberni, albo na cmentarz. Szacuje się, że od 1941 do 1943 roku przez obóz przeszło ponad 20 tysięcy osób. Zmarli spoczywają na Cmentarzu Komunalnym nr 2. Miejsce ich gehenny w zasadzie zniknęło bez śladu. Ceglane budynki fabryki zostały zburzone w latach 90., zostawiono jedynie niewielki fragment muru z tablicą pamiątkową. Te niewielkie miejsce pamięci znajduje się przed dawnym biurowcem Spomaszu, dziś budynkiem Urzędu Miasta Torunia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska