Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie trzeba stawać przed komisją ani lekarzem orzecznikiem

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
14.07.2018 krakowinwalida naprzejsciun/z:fot: adam wojnar/polska press/gazeta krakowska
14.07.2018 krakowinwalida naprzejsciun/z:fot: adam wojnar/polska press/gazeta krakowska Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Dobre wiadomości dla niepełnosprawnych i rencistów, którym w okresie epidemii kończą się orzeczenia czy decyzje gwarantujące wypłatę świadczeń. W związku z koronawirusem, termin ich obowiązywania zostaje automatycznie przedłużony.

O los swojego chorego na serce syna zamartwia się pani Ewa, torunianka. 12-letni chłopiec ma orzeczenie o niepełnosprawności, którego termin upływa z końcem kwietnia.

- Boję się, że zostaniemy bez świadczeń. A to wcale nie tak mało: zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek od miasta, w sumie nieco ponad 300 zł – mówi kobieta.

Obawy Czytelniczki są niepotrzebne
- Orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które tracą ważność, podlegają nowym regulacjom wprowadzonym ustawą z dnia 31 marca 2020 roku – informuje Adrian Aleksandrowicz z Urzędu Miasta Torunia. - Regulacje te wydłużają okres ważności wydanych orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności oraz ważności kart parkingowych – z zachowaniem swoich uprawnień do 60 dni po zakończeniu stanu epidemicznego, nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia.

Polecamy

Podobne zasady obowiązują w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

- Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone od dnia upływu terminu jego ważności na okres kolejnych trzech miesięcy – o ile przed upływem terminu ważności tego orzeczenia został złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Orzeczenia te będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Polecamy

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca. W tej sytuacji osoby, które czekają na przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego, mogą być spokojne.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska