Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedobór żelaza - pierwsze objawy. Tak można rozpoznać niedobór żelaza w organizmie

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
od 16 lat
Niedobór żelaza może dawać zaskakujące objawy. Ten składnik odżywczy jest o wiele ważniejszy dla organizmu, niż wiele osób uważa. Niedobór żelaza może wystąpić nawet mimo bogatej i zróżnicowanej diety. Jeśli nie dostarczamy wystarczającej ilości żelaza, pojawia się wiele skutków ubocznych, może także rozwinąć się anemia. Warto wiedzieć, jakie są objawy niedoboru żelaza. Zignorowanie tych sygnałów może być niebezpieczne dla zdrowia. Poznaj teraz w naszej galerii pierwsze oznaki, na które trzeba zwrócić uwagę.

Spis treści

Takie są objawy niedoboru żelaza w organizmie

Niedobór żelaza to najczęstszy niedobór składników odżywczych na świecie - wskazują eksperci. Może to wynikać z faktu, że najczęściej w codziennej diecie skupiamy się na innych elementach, takich jak witamina C, witamina D czy błonnik. Nawet mimo bogatej i zróżnicowanej diety, można łatwo narazić się na niedobory żelaza. Przy niedoborach, człowiek szybko odczuwa negatywne efekty i zmiany w samopoczuciu.

Niedobór żelaza - jak szcują eksperci - wynosi około 2 proc. u mężczyzn i ok. 9-12 proc. u kobiet i grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Żelazo jest ważnym składnikiem odżywczym czerwonych krwinek. Jeśli dieta nie dostarcza wystarczającej ilości żelaza, organizm może doświadczyć niekorzystnych skutków ubocznych. Dieta zawierająca niedostateczną ilość żelaza czy też zaburzenia wchłaniania tego mikroelementu mogą powodować spadek poziomu hemoglobiny we krwi, prowadząc do rozwoju anemii. Do zmniejszenia zawartości żelaza w organizmie dochodzi także w wyniku obfitych krwawień (np. podczas zabiegu operacyjnego, miesiączki). Nieleczony niedobór żelaza może również powodować długotrwałe problemy zdrowotne.

Niedobór żelaza - takie produkty są bogate w żelazo

znane są dwa rodzaje żelaza, które jest dostarczane do organizmu wraz z pokarmem:

  • dwuwartościowe żelazo hemowe (wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego),
  • trójwartościowe żelazo niehemowe (głównie z produktów pochodzenia roślinnego).

Żelazo hemowe wchłania się w ok. 20 proc. Występuje w takich produktach, jak podroby (szczególnie wątroba wieprzowa i drobiowa), czerwone mięso, drób, ryby i owoce morza. Żelazo niehemowe jest przyswajane słabiej - w ok. 5 proc. - a występuje w nasionach roślin strączkowych (fasoli, groszku), produktach zbożowych, żółtku jaj, niektórych warzywach (natce pietruszki, brokułach, burakach) i suszonych owocach (morelach, śliwkach, rodzynkach). Żeby poprawić wchłanianie żelaza niehemowego nawet pięciokrotnie, dobrze jest łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C lub stosowanie produktów kiszonych - poddanych fermentacji.

Co ważne, niektóre produkty mogą znacznie ograniczyć przyswajanie żelaza niehemowego:

  • kawa zmniejsza wchłanianie żelaza o 40 proc.,
  • herbata o 60 proc.,
  • czerwone wino o 75 proc.

Niedobór żelaza - takie są pierwsze ważne objawy

Organizm sygnalizuje niedobór żelaza poprzez różne - czasem zaskakujące - dolegliwości. Okazuje się, że niedobór żelaza bardzo łatwo przeoczyć i zbagatelizować lub powiązać z nadmiernym stresem, codziennym zmęczeniem, starzeniem i przewlekłymi chorobami.

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na żelazo wynosi 18 mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn, u kobiet ciężarnych wzrasta do 26 mg.

Według ekspertów istnieją objawy, które wskazują, że na pewno brakuje Ci żelaza. Najbardziej rozpoznawalne oznaki niedoboru magnezu to bladość skóry, osłabienie, krwawienia z nosa.

Takie objawy wskazują na niedobory żelaza - lista

Warto poznać kilka oznak, które zdaniem lekarzy świadczą o niedoborach żelaza w organizmie.

Te objawy mogą wskazywać na niedobór żelaza. Poznaj teraz najważniejsze oznaki - szczegóły w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niedobór żelaza - pierwsze objawy. Tak można rozpoznać niedobór żelaza w organizmie - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska