MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obietnice rządu koalicyjnego mogą wpłynąć na życie milionów emerytów. Jakie zmiany będą wprowadzone?

redpp
O jakich jeszcze zmianach w expose mówił premier Donald Tusk? Oto najważniejsze z nich! >>>
O jakich jeszcze zmianach w expose mówił premier Donald Tusk? Oto najważniejsze z nich! >>>Pixabay
W trakcie swojego expose premier Donald Tusk obiecał wiele rzeczy - w tym również zmiany istotne z punktu widzenia emerytów i rencistów. Kluczowa obiecana zmiana ma dotyczyć kwestii waloryzacji świadczeń. Co ma się zmienić? Czy czeka nas druga waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych? Sprawdź!

Spis treści

Expose premiera - co obiecał?

W grudniu 2023 roku odbyło się expose premiera Donalda Tuska oraz zaprzysiężenie nowego rządu. To właśnie wtedy odniósł się on do istotnych obietnic, które zaprezentował już w kampanii wyborczej.

- Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. od 1 stycznia, tak jak obiecaliśmy. Dla całej sfery budżetowej o 20 proc., tak jak obiecaliśmy. Będzie druga waloryzacja rent i emerytur w ciągu roku, gdy inflacja będzie przekraczać 5 proc. Śmialiście się z babciowego. Będzie babciowe, w tym roku - zadeklarował premier.

Premier podkreślił wtedy, że daj przykłady tych rzeczy, które mają ruszyć natychmiast - kluczowe, jak zaznaczył, jest prowadzenie odpowiedzialnej polityki fiskalnej oraz dbanie o stabilność finansową państwa.

Reforma waloryzacji emerytur w 2024 roku

Kluczowe wydaje się zreformowanie waloryzacji emerytur. Dotąd przepisy zakładały tylko jedną waloryzację emerytur, która odbywa się w marcu. Jednak według zapowiedzi o drugiej takiej waloryzacji miałaby mieć miejsce w danym orku tylko, jeśli będą spełnione określone wymogi formalne.

Kiedy miałaby odbyć się druga waloryzacja?

Według wstępnych zapowiedzi druga waloryzacja miałaby zostać przeprowadzona we wrześniu. Dlaczego wtedy? Jest to termin, w którym są pełne dane za pierwsze półrocze danego roku kalendarzowego. A według zapowiedzi druga waloryzacja emerytur ma mieć miejsce wtedy, gdy za pierwsze pół roku waloryzacja emerytur przekracza 5 punktów procentowych.

Przykładowe pieniądze wynikające z drugiej waloryzacji

Jakie środki by to oznaczało? Gdyby sprawdziły się prognozy mówiące o waloryzacji 7-procentowej w okresie od stycznia do czerwca 2024 roku, wskaźnik waloryzacji wynosiły 2 procent. To by oznaczało zwaloryzowanie emerytur o ten wskaźnik. W przypadku emerytur oznaczałoby to wzrost świadczenia o 40 złotych w przypadku osoby z emeryturą na poziomie 2 tys. zł. brutto.

Czy będą pieniądze na waloryzację i inne obietnice?

Według zapowiedzi premiera Donalda Tuska budżet na 2024 rok w swoim projekcie zakłada środki na sfinansowanie zarówno 13 i 14 emerytury, jak i na podwójne zwaloryzowanie rent i emerytur - o ile inflacja przekroczy wspomniane 5 procent.

Co jeszcze obiecał premier Donald Tusk?

W galerii przedstawiamy przykłady rzeczy, które w trakcie expose obiecał Donald Tusk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska