MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od marca wyższe emerytury i renty. Kto skorzysta? O ile wzrosną świadczenia?

AIP
Jak co roku z dniem 1 marca następuje waloryzacja emerytur i rent. W tym roku będzie wyjątkowo wysoka - najwyższa od pięciu lat. Ale radość pobierających świadczenie nie będzie wielka.Zobacz też:Na Gubałówce wyrośnie wieża widokowa? [Wizualizacje]Które banany są najzdrowsze? Kolor skórki ma znaczenie
Jak co roku z dniem 1 marca następuje waloryzacja emerytur i rent. W tym roku będzie wyjątkowo wysoka - najwyższa od pięciu lat. Ale radość pobierających świadczenie nie będzie wielka.Zobacz też:Na Gubałówce wyrośnie wieża widokowa? [Wizualizacje]Które banany są najzdrowsze? Kolor skórki ma znaczenie Polska Press
Jak co roku z dniem 1 marca następuje waloryzacja emerytur i rent. W tym roku będzie wyjątkowo wysoka - najwyższa od pięciu lat.

Jak co roku z dniem 1 marca następuje waloryzacja emerytur i rent. W tym roku będzie wyjątkowo wysoka - najwyższa od pięciu lat. Ale radość pobierających świadczenie nie będzie wielka. Prawie 3-procentowa waloryzacja to bowiem głównie efekt inflacji, a w mniejszym stopniu - wzrostu wynagrodzeń w gospodarce.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2018 roku. Wskaźnik ten wynosi 102,98 proc. W efekcie najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – o ok. 67,28 zł. Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat.

Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Ogłoszone przez Prezesa GUS 15 stycznia br. dane dotyczące średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem oraz dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 roku wyniosły odpowiednio: 102,0 i 102,3.

Do ustalenia wskaźnika waloryzacji został przyjęty średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 roku na poziomie 102,3 proc. Ogłoszony przez Prezesa GUS 9 lutego br. realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 roku wyniósł 3,4 proc. W związku z tym wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku wyniósł 102,98 proc.

Ustalenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie 102,98 proc. oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł – z 1000 zł do 1029,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – o ok. 67,28 zł (z 2257,64 do 2324,92 zł). Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 47,84 zł (z 1605,22 do 1653,06 zł), a przeciętna renta rodzinna z FUS – o ok. 57,05 zł (z 1914,46 do 1971,51 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska