Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszkodowanie za odwołaną operację. Lekarze zamówili złą soczewkę

Małgorzata Oberlan
Każda operacja to dla pacjenta wielki stres. Odwołanie zabiegu też. Na zdjęciu: operacja zaćmy w szpitalu wojewódzkim w Krakowie
Każda operacja to dla pacjenta wielki stres. Odwołanie zabiegu też. Na zdjęciu: operacja zaćmy w szpitalu wojewódzkim w Krakowie Joanna Urbaniec
W gabinecie jednej z toruńskich lecznic krawcowa miała przejść operację zaćmy. Kobieta leżała już na stole operacyjnym, gdy zorientowano się, że zamówiono złą soczewkę. Sąd przyznał odszkodowanie.

Krawcowa pracuje za granicą. Stwierdzono u niej tzw. zaćmę starczą i kobieta zdecydowała się na płatne zabiegi okulistyczne u specjalistów ze znanej toruńskiej spółki medycznej. Przeznaczyła na nie 8000 złotych.

Zobacz także: Na ulicach Torunia znów pojawią się tzw. sekundniki

Przyleciała do Polski i stawiła się w umówionym terminie w lecznicy. Operacja pierwszego oka poszła gładko. Po tygodniu odbyć miała się druga. Krawcowa znów została standardowo przygotowana do zabiegu: ubrano ją w odpowiedni strój, zakroplono oczy i położono na stole operacyjnym. Tuż przed zabiegiem lekarze odkryli, że zamówili złą soczewkę dla pacjentki. Operację odwołano.
Na mocy ugody z tą toruńską spółką kobieta otrzymała 4350 zł odszkodowania tytułem szkody majątkowej. Pozwała jednak lecznicę i jej ubezpieczyciela do sądu na drodze cywilnej o odszkodowanie za stres i cierpienia, jakich doznała na skutek odwołania zabiegu.

Sprawą zajmował się w ubiegłym miesiącu I Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Toruniu. Zdecydował, że krawcowej należy się 5000 zł (z odsetkami) odszkodowania. Sąd przyznał kobiecie rację w tym, że odwołanie operacji naraziło ją na niepotrzebne cierpienie.

Zobacz także: Węzła w Dźwierznie na A1 na razie nie będzie

- Działania te doprowadziły też do utraty zaufania do leczących przez powódkę - podkreśla sędzia Katarzyna Karpińska w uzasadnieniu. - Zamówienie niewłaściwej soczewki świadczy o braku należytej staranności przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez tę spółkę medyczną.

Wyrok mówi, że za wypłatę odszkodowania solidarnie odpowiadają spółka i jej ubezpieczyciel. Gdy zapłaci jeden, drugi jest zwolniony. Orzeczenie sądu jest nieprawomocne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska