Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedziliśmy Pszczele Cuda w Toruniu. Niezwykły sklep z niezwykłymi miodami i nie tylko!

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Pszczele Cuda
Pszczele Cuda Agnieszka Bielecka
Nie samym miodem pszczoły żyją. Odwiedziliśmy Pszczele Cuda w Toruniu, by dowiedzieć się, po jakie pszczele produkty warto sięgnąć, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Oprócz najpopularniejszych odmian miodów warto sięgnąć także po pyłek kwiatowy czy propolis. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Sprawdziliśmy!

Cud, miód, malina…

Dla starożytnych Greków i Rzymian miód był symbolem miłości, piękna i płodności. Dziś kojarzony jest nie tylko ze słodkim smakiem, ale i ze zdrowiem, a dzięki różnym wariantom, można wzmacniać swój układ odpornościowy przez cały rok. Półki w sklepie Pszczele Cuda uginają się od rodzajów i odmian miodów. Najróżniejsze smaki łączone są z tradycją, ale i nowoczesnością. Miodownicy podążają także za współczesną modą i odkrywają w niej wiele inspiracji. Dobrym przykładem może stać się choćby miód z miłorzębem japońskim, dzięki któremu wzmocnimy układ sercowo-naczyniowy, dostarczając organizmowi antyoksydantów, flawonoidów czy kwasów organicznych. Cała seria miodów „Cud Miód” łączy w sobie smaki lasu, egzotyki czy tego, co ze zdrowiem się kojarzy najbardziej. Malina, borówka, mango, imbir, cytryna to tylko kilka smaków z bogatej oferty, a i toruńskiego wątku nie brakuje – bo wśród zdobionych słoiczków znajduje się i ten o smaku piernika.

Spytaliśmy jednak, które z miodów są najpopularniejsze w okresie jesienno-zimowym. Opiekunka i pracownica sklepu przy Rynku Staromiejskim opowiedziała nam, że wraz z przyjściem chłodniejszych dni coraz więcej osób poszukuje naturalnych i sprawdzonych metod ochrony przed przeziębieniem. Najczęściej stawiają właśnie na miód, choć i nie tylko to pszczele cudo poleca się do wzmacniania zdrowia.

– Miód spadziowy ma najwyższe działanie antybiotyczne i cieszy się chyba największą popularnością – mówi. – Nie mniej popularny i z równie dobrym działaniem jest miód lipowy. W naszej ofercie znajduje się także miód wrzosowy, bardzo rzadki, a równie skuteczny. Poza tym mamy także miód rzepakowy, gryczany czy wielokwiatowy i akacjowy – dopowiada.

Polecamy

Tajemnicza moc propolis i mleczka pszczelego

Propolis to inaczej kit pszczeli – mieszanina żywicy drzew i krzewów oraz gruczołów pszczelich. Ma on bardzo wiele właściwości. m.in. przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych, a także przeciwutleniających. Używany od dziesiątek tysięcy lat dziś ma różne formy. Można stosować go zarówno jako krople, jak i surowiec – co ważne, najpierw należy go zalać 76% alkoholem etylowym w proporcji 50 g surowca na 0,25 l alkoholu. Mieszać poprzez potrząsanie przez około 2 tygodnie. Następnie odstawić do momentu wyklarowania się płynu z osadem. Po odcedzeniu/przefiltrowaniu powstaje nam gotowa nalewka. Regularne stosowanie propolisu doskonale sprawdza się w stanach zapalnych gardła, owrzodzeniach czy też ranach i trądziku. Doceniono go również w kosmetyce, gdzie coraz częściej dodawany jest do kremów, szamponów czy odżywek.

Mleczko pszczele natomiast jest wydzieliną gardzielową młodych pszczół-robotnic, czyli pożywieniem dla matek pszczelich potrzebnych do rozrostu młodych larw i królowych. Coraz większa fascynacja tą substancją sprawiła, że i wśród medycyny, apiterapii i kosmetologii zyskał uznanie. Preparaty na jego bazie znajdują zastosowanie w schorzeniach wieku podeszłego, a także w zaburzeniach rozwoju i równowagi hormonalnej. Mogą także przyczynić się do poprawy samopoczucia oraz regulacji ciśnienia krwi. Mleczko pszczele można znaleźć m.in. w mieszaninie z miodem wielokwiatowym, w postaci kapsułek czy w kremie do twarzy oraz w formie mydełek.

Na co stosować miód?

Miód spadziowy uważany jest przez pszczelarzy za króla wśród miodów. Charakteryzuje się ciemną barwą, a w smaku jest łagodny, lekko żywiczny i mało słodki. Ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, wykrztuśne i antybiotyczne. Miód lipowy ma działanie wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe i przeciwskurczowe. Wykorzystywany do leczenia ostrych i przewlekłych zapaleń dróg oddechowych potrafi przynieść ukojenie. Można stosować go przez cały rok, lecz latem w mniejszych ilościach. Miód rzepakowy polecany jest w chorobach układu krążenia, wątroby oraz przy ostrych zapaleniach górnych dróg oddechowych. Świetnie reguluje ciśnienie krwi oraz poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen i elementy odżywcze.

Dary łąk i lasów obecne są także w miodach. W ofercie Pszczelich Cudów znajdują się specjalne ziołomiody oparte na tym, co znane, lubiane i kojarzone z lasem. Nietypowe połączenie pokrzywy, aronii, aloesu, sosny czy głogu zdecydowanie zaskakuje, a ponadto wykazuje różnorodne działanie w zależności od użytych ziół. Ziołomiód pokrzywowy świetnie działa na zwiększenie ilości hemoglobiny we krwi, a także wspiera układ moczowy. Ten głogowy natomiast wspomaga pracę mięśnia sercowego, regulując ciśnienie krwi. Ziołomiód sosnowy działa wykrztuśnie, moczopędnie i bakteriobójczo, aroniowy za to bogaty jest w witaminę PP, pomocną w leczeniu schorzeń układu krążenia, ale potrafi też załagodzić skutki radioterapii. Ziołomiód aloesowy stanowi doskonałe uzupełnienie diety w witaminy i minerały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska