Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operetkowy cygański żywioł oraz wiedeńska elegancja

Redakcja
Operetka "Baron cygański" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród melomanów od momentu swojej wiedeńskiej premiery w 1885 roku
Operetka "Baron cygański" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród melomanów od momentu swojej wiedeńskiej premiery w 1885 roku Materiały organizatorów
Popularne dzieło Johanna Straussa opowiada historię miłości pięknej Cyganki i węgierskiego szlachcica. 10 marca o godz. 18.30 operetka zagości w sali koncertowej na Jordankach.

[break]
„Baron cygański” to obok „Zemsty nietoperza” i „Nocy w Wenecji” jeden z największych sukcesów kompozytorskich Johanna Straussa. Libretto zostało napisane przez Ignatza Schnitzera. Premiera operetki odbyła się 24 października 1885 roku we Wiedniu. Co ciekawe, na żądanie widowni spektakl był wówczas bisowany niemal w całości. Teraz „Baron cygański” zostanie zaprezentowany w Toruniu. Już 10 marca o godz. 18.30 zagości w sali koncertowej na Jordankach. Zobaczymy chór, balet oraz orkiestrę pod dyrekcją Piotra Wujtewicza.

Rozpoznawalne arie

Cygański żywioł przeplata się w tej operetce z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami. Johann Strauss stworzył w swoim dziele mistrzowską muzyczną ilustrację cygańskiego folkloru i atmosfery XIX-wiecznego Wiednia. Utwór roi się od wpadających w ucho melodii i niezwykle plastycznych muzycznych obrazów - czy to żywiołowego cygańskiego obozowiska, czy też eleganckich wiedeńskich salonów. Zawiera takie popularne arie jak „Wielka sława to żart”, „Ach, co za blask”, a także rozpoznawalne kuplety Żupana i cygańskie pieśni Saffi. Od lat chętnie sięgają po te kompozycje nie tylko sceny operetkowe, ale również teatry operowe całego świata.

Organizatorem operetkowej imprezy jest „Polska Scena Muzyczna”. Bilety na wydarzenie można kupować w kasie CKK Jordanki (al. Solidarności 1-3) oraz na stronie www.kupbilecik.pl.

Historyczne analogie

Warto wspomnieć, że kilka dni później w sali na Jordankach będzie można obejrzeć słynną operę Giuseppe Verdiego „Nabucco” z udziałem międzynarodowych solistów, Chóru Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra. Premiera opery odbyła się 9 marca 1842 roku. Fenomen tego arcydzieła związany jest z historią Włoch, których północne prowincje walczyły wówczas o niepodległość. Główną osią akcji jest dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie do sytuacji we Włoszech były więc niezwykle czytelne.

Organizatorem tego wydarzenia jest wrocławska Agencja Artystyczna „Pro Musica”. Opera „Nabucco” zostanie pokazana na Jordankach 14 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska