Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia wola noblistki

Przemysław Łuczak
Powstanie fundacja, opiekująca się jej twórczością, a pogrzeb będzie świecki - taką wolę wyraziła w swoim testamencie zmarła w środę poetka Wisława Szymborska.

Powstanie fundacja, opiekująca się jej twórczością, a pogrzeb będzie świecki - taką wolę wyraziła w swoim testamencie zmarła w środę poetka Wisława Szymborska.

Pogrzeb poetki odbędzie się w czwartek (9 lutego) o godzinie 12 - poinformował wczoraj prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Władze miasta wzięły na siebie organizację uroczystości żałobnych, w których mają wziąć udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz być może premier Donald Tusk.

<!** reklama>Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla, zgodnie ze swoją wolą, zostanie pochowana w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim, gdzie spoczywają jej rodzice i siostra. Jak poinformował wykonawca testamentu Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, uroczystość będzie miała charakter świecki, a jej ciało zostanie spopielone. Treść testamentu rozwiewa więc wszelkie spekulacje na temat miejsca pochówku poetki. Część krakowskich elit wyobrażała sobie, że Wisława Szymborska spocznie na Skałce, obok innego polskiego noblisty, Czesława Miłosza.

Tuż po pogrzebie ma się odbyć krótkie pożegnanie w Sukiennicach, a na czwartkowy wieczór zaplanowano spotkanie literackie, poświęcone poetce w Muzeum Sztuki Współczesnej, tzw. Mocaku. Już od wczoraj natomiast można wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która jest wyłożona w holu Urzędu Miasta. Zmarła noblistka ma mieć w Krakowie swoją ulicę.

Michał Rusinek zapowiedział również, że za kilka miesięcy ukaże się ostatni tomik wierszy Wisławy Szymborskiej. - Mimo ciężkiej choroby, Wisława Szymborska pracowała do ostatnich chwil - mówi Rusinek. - Nie zdążyła go jednak ukończyć. Dlatego zamiast 20 wierszy, jak zwykle, będzie zawierał tylko 14 utworów. W większości były one już publikowane w prasie literackiej. Są też wiersze nieopublikowane. Wisława Szymborska zażartowała kiedyś, że ten tomik powinien się nazywać „Wystarczy”, dziś to nie jest już śmieszne.

W wypowiedzi dla TVP Info Rusinek dodał, że w tych wierszach pojawi się wątek okupacji i wojny, którego już dawno nie było w twórczości Szymborskiej. W testamencie znalazły się też wskazówki, dotyczące powołania fundacji, która będzie sprawowała opiekę nad jej twórczością.

Hołd zmarłej poetce oddali najważniejsi polscy politycy. - Pani Wisława była naszym duchem opiekuńczym. W pisanych przez nią wierszach znajdowaliśmy błyskotliwe rady, dzięki którym świat stawał się bardziej zrozumiały - napisali Bronisław i Anna Komorowscy na oficjalnej stronie prezydenta RP. W ubiegłym roku Wisława Szymborska została odznaczona przez prezydenta Orderem Orła Białego.

- Była uważnym świadkiem naszych codziennych zmagań w XX wieku - stwierdził premier Donald Tusk. - Umiała o nich mówić takim językiem, który - jeśli chciało się słuchać - otwierał nas ku sobie, bo sięgał do naszych najgłębszych uczuć.


Warto wiedzieć

Zagraniczna prasa o śmierci Wisławy Szymborskiej

Śmierć Wisławy Szymborskiej została zauważona na całym świecie. „New York Times” obszernie przypomina dokonania poetki, które ilustruje „wspaniałym wierszem o śmierci”, zatytułowanym „Kot w pustym mieszkaniu”. Z kolei brytyjski „Daily Telegraph” zauważa, że za pomocą prostych środków umiała przekazywać prawdę o miłości, przemijaniu i śmierci.

Włoska „Corriere della Sera” pisze, że poezja Wisławy Szymborskiej miała zaletę godną pozazdroszczenia: można ją było pokochać od pierwszego wejrzenia, bez szczególnych odniesień poetyckich i kulturalnych. Natomiast „La Repubblica” przypomina, że na spotkania z poetką na świecie przybywały takie tłumy, jak na koncerty gwiazd rocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska