Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto sposób na podwyższenie emerytury. Te dokumenty są niezbędne

mfred
O zgromadzeniu odpowiednich dokumentów warto pomyśleć wcześniej
O zgromadzeniu odpowiednich dokumentów warto pomyśleć wcześniej Polska Press
Każdy kto chce przejść na emeryturę musi dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty. Wtedy jest pewność, że świadczenie będzie korzystnie wyliczone. Co jednak zrobić, gdy brakuje dokumentów sprzed lat a zakład, w którym pracował już nie istnieje? Bez tych zaświadczeń emerytura może być niższa. Jak więc ją podwyższyć?

Dokumenty do emerytury

Każdy kto ma zamiar przejść na emeryturę musi wykonać kilka czynności. Przede wszystkim po osiągnięciu wieku emerytalnego powinien wyrazić pracodawcy chęć zakończenia zawodowej aktywności.
Większość osób przez swoje zawodowe życie pracowało w kilku miejscach. Wysokość emerytury osób, które rozpoczynały swoją aktywność zawodową w poprzednim kształcie systemu ubezpieczeń społecznych zależy wprost od udokumentowanego okresu pracy. Czasami są z tym ewidentne kłopoty. Wiele państwowych firm, które funkcjonowały lata temu już nie istnieją. Jak więc dotrzeć do potrzebnych dokumentów?

Gdzie szukać, by podwyższyć emeryturę

Jeśli zakład pracy nadal istnieje to były pracodawca powinien wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o osiąganych zarobkach. Kłopot pojawia się, gdy firma, w której pracowaliśmy zniknęła z rynku.

Jeżeli zakład pracy został zlikwidowany, a było to przedsiębiorstwo państwowe dokumentację osobową i płacową pracowników tych zakładów pracy mógł przejąć:

  • następca prawny – np. przedsiębiorstwo, które powstało w wyniku zmian organizacyjnych lub przekształceń, albo spółka prawa cywilnego lub handlowego, która powstała po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa,
  • organ założycielski – najczęściej wojewoda,
  • organ nadrzędny – np. ministerstwo.

Na obszarze każdego województwa jest archiwum, które gromadzi dokumentację ze zlikwidowanych państwowych zakładów pracy.
Z kolei dokumentację osobową i płacową ze zlikwidowanych spółdzielni oraz organizacji spółdzielczych mógł przejąć:

  • związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia,
  • Krajowa Rada Spółdzielcza z siedzibą w Warszawie

Dokumenty pracownicze ze zlikwidowanych spółek prawa cywilnego lub handlowego zabezpiecza syndyk masy upadłościowej albo likwidator. To on wskazuje przechowawcę.

Wniosek o emeryturę bez wszystkich dokumentów

Osoby, które pracowały w małych zakładach zatrudniających do 20 osób, jak informuje radiozet.pl, pracodawca miał obowiązek zgłaszania w ZUS z imienia i nazwiska, czyli w imiennych deklaracjach rozliczeniowych. Wtedy wystarczy podać dokładny adres tego pracodawcy, imię i nazwisko właściciela firmy, numer konta płatnika składek (NKP). Wówczas, nawet, jeśli zakład pracy nie istnieje, ZUS potwierdzi okres zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia.
W dużych przedsiębiorstwach składki były odprowadzane bezimiennie, za wszystkich pracowników łącznie, więc ZUS nie ma możliwości potwierdzenia wysokości wynagrodzenia i zatrudnienia. Dlatego z zakładów pracy zatrudniających powyżej 20 osób świadectwa pracy i dokumenty o wynagrodzeniu są konieczne.

Wniosek o emeryturę można złożyć nawet pomimo braku w dokumentach. Odnalezione dokumenty można później dostarczyć do ZUS. Wtedy kwota emerytury zostanie ponownie naliczona już z uwzględnieniem nowych zaświadczeń.

Instytucją, która przechowuje dowody dotyczące pracy i płac od pracodawców z całej Polski, których postawiono w stan likwidacji lub których upadłość ogłoszono, jest działające od 2004 r. Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą. Archiwum wydaje zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej. Tam też znajdziemy bazę instytucji przechowujących dokumentację.

SENIORZY MOGA LICZYĆ NA TAKIE DODATKOWE ŚWIADCZENIA. SPRAWDŹ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska