Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pan Tadeusz" na wystawie w Toruniu. Krystyna Warachowska ma ponad 230 wydań słynnego dzieła

Sara Watrak
Sara Watrak
W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu będzie można zobaczyć ułamek kolekcji Krystyny Warachowskiej, o której "Nowości" pisały latem. Pani Krystyna zgromadziła ponad 230 wydań "Pana Tadeusza" oraz wiele mickiewiczowskich pamiątek.
W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu będzie można zobaczyć ułamek kolekcji Krystyny Warachowskiej, o której "Nowości" pisały latem. Pani Krystyna zgromadziła ponad 230 wydań "Pana Tadeusza" oraz wiele mickiewiczowskich pamiątek. Grzegorz Olkowski
W Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu będzie można zobaczyć ułamek kolekcji Krystyny Warachowskiej, o której "Nowości" pisały latem. Pani Krystyna zgromadziła ponad 230 wydań "Pana Tadeusza" oraz wiele mickiewiczowskich pamiątek.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Krystyna Warachowska z własną wystawą w Toruniu

Latem pisaliśmy o imponującej kolekcji pani Krystyny Warachowskiej - urodzonej w Mileszewach, w powiecie brodnickim, ale od lat 70. mieszkającej w Toruniu. W przeszłości bohaterka naszego tekstu uczyła informatyki, była wykładowczynią UMK. Pracowała również w obszarze finansów i ubezpieczeń. Mimo tak ścisłego wykształcenia pani Krystyna oddała swoje serce literaturze. Jej dom tonie w książkach. Najwięcej miejsca zajmują wydania "Pana Tadeusza".

Po naszym artykule panią Krystynę zaproszono do zorganizowania wystawy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku. Teraz czas na ekspozycję w Toruniu.

  • Wernisaż odbędzie się w środę, 14 grudnia, o godz. 17:00 w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.
  • Wstęp bezpłatny.
  • Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć prelekcja przygotowana przez panią Krystynę.

"Pan Tadeusz" w wielu językach

- Moja kolekcja obejmuje wydania "Pana Tadeusza" w samodzielnych tomach, w wydaniach zbiorowych, utworach wybranych lub dziełach wszystkich począwszy od pierwszego wydania na ziemiach polskich pod zaborami (Warszawa 1858, Toruń 1858/9) po czasy współczesne - mówi kolekcjonerka.

W swoich zbiorach ma nie tylko książki, lecz także wszelkie inny formy, w jakich opublikowano "Pana Tadeusza": płyty gramofonowe, kasety, płyty CD.

- Zbieram również przeźrocza, filmy, plakaty, a ostatnio również programy teatralne. Kolekcjonuję także literaturę o "Panu Tadeuszu" oraz informacje o niedoszłych wydaniach czy tłumaczeniach. Coraz większą grupę w zbiorze stanowią tłumaczenia na języki obce, dialekty i gwary. Aktualnie mam tłumaczenia na język angielski, francuski, niemiecki, litewski, czeski, rosyjski, białoruski, holenderski i japoński. Mały, ale cenny podzbiór kolekcji to wydawnictwa "uchodźcze" z Jerozolimy, Moskwy i Hanoweru - wylicza Krystyna Warachowska.

Polecamy

Choć zgromadziła ponad 230 wydań "Pana Tadeusza", sama mówi o swojej kolekcji, że nie jest ona duża.

- Wiem, że są większe - podkreśla. - Ogranicza mnie nie tylko budżet, ale i ukierunkowanie na wydania ciekawe, wnoszące coś nowego do kolekcji. Lubię odkrywać nowe niespotykane "cymelia", jak ostatnio zestaw grafik do "Pana Tadeusza" braci Kotlarczyków z roku 1955 czy dywanik ze słowami "Inwokacji" wykonany przez artystkę tkactwa z Litwy dla polskiego przyjaciela. Przy okazji poszerza się też mój zbiór literatury mickiewiczowskiej oraz mickiewiczowskich pamiątek czy śladów historii, jak choćby ten, że moja rodzinna wieś wysłała w 1890 roku na wawelski pochówek Mickiewicza suszone kwiaty i zboża wraz z szarfą "Mickiewiczowi lud wsi Mileszewy" - mówi kolekcjonerka.

Książnica Kopernikańska w Toruniu promuje "Pana Tadeusza"

Sama Książnica również posiada warte uwagi wydania "Pana Tadeusza", w tym te najstarsze, z XIX wieku - egzemplarze wydrukowane w Toruniu w drukarni Ernsta Lambecka przy ul. Piekary 37/39 oraz pierwsze na świecie wydanie "Pana Tadeusza", jakie ukazało się w 1834 roku w Paryżu. W swoich zbiorach placówka ma także pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" na ziemiach polskich z 1858 roku. Było to wydanie zbiorowe, obejmujące tom 3 i 4 "Pism" Adama Mickiewicza i jednocześnie niepełne - mocno okaleczone przez cenzurę. Starszy cenzor Franciszek Sobieszczański wykreślił z poematu aż 398 wersów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska