MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paragon muszą dać!

Aleksandra Grzona
W Grudziądzu nadal zdarzają się przypadki nielegalnego handlu. Urząd Skarbowy przypomina - niewydanie paragonu na zakupiony towar to oszustwo skarbowe, za które grozi mandat, nawet w wysokości trzech tysięcy złotych.

 

W Grudziądzu nadal zdarzają się przypadki nielegalnego handlu. Urząd Skarbowy przypomina - niewydanie paragonu na zakupiony towar to oszustwo skarbowe, za które grozi mandat, nawet w wysokości trzech tysięcy złotych.

To, że kupowanie na tzw. zeszyt lub na "zaraz doniosę" ma miejsce w naszym mieście tajemnicą nie jest.

- Kiedyś branie na zeszyt było powszechne i dużo małych sklepików, szczególnie na wsiach, w taki sposób funkcjonowało, inaczej nie utrzymałyby się na rynku - wyznaje nasza Czytelniczka, którą spotkaliśmy w jednym ze sklepów spożywczych przy ul. Wybickiego. - I wiem, że tak jest nadal, choć już rzadko, bo ludzie sobie nie ufają. Przykładem może być spożywczak w Tarpnie, który słynął z możliwości wzięcia towaru bez pieniędzy, klienci jednak nie oddawali długów i firma splajtowała.

Obecnie dużo częściej niż z kupowaniem "na krechę" można się spotkać z przypadkami, kiedy słyszymy "zapłacę, wracając z pracy", "doniosę resztę za chwilę", czy "oddam, tylko muszę wypłacić gotówkę z bankomatu". Zwykle sprzedawcy dają przyzwolenie na takie zachowania pod warunkiem, że mają do czynienia ze stałym klientem lub osobą znajomą.

Bez względu jednak na okoliczności, każdorazowe pominięcie wydania paragonu jest złamaniem prawa.

- Tylko w lipcu i sierpniu w czasie akcji "Weź paragon", której celem jest zapobieganie rozwojowi szarej strefy, przeprowadziliśmy 175 obserwacji, w czasie których odnotowaliśmy siedem przypadków niewydania przez pracowników dokumentu poświadczającego sprzedaż towaru. Wystawiliśmy w tym czasie 12 mandatów, zarówno dla właścicieli firm, jak i sprzedawców, o łącznej kwocie ok. 2,5 tysiąca złotych - podaje Maciej Kastner, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Grudziądzu. - Jednorazowo nielegalnie handlujący przedsiębiorca może zapłacić od 150 do 3 tysięcy złotych. Każdy taki przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Według danych inspektorów, najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w punktach gastronomicznych i usługowych, typu fryzjer, czy kosmetyczka.

Pracownicy Urzędu Skarbowego przypominają sprzedawcom o obowiązku drukowania paragonu, klientom zaś o tym, aby go zabierać.

- Przestrzegając tej zasady, przyczyniamy się do zapobiegania działaniu szarej strefy, dzięki czemu więcej pieniędzy wpływa do budżetu państwa. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że paragon stanowi dowód zakupu, bardzo istotny np. przy zgłaszania reklamacji.a

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska