MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękny jubileusz dziecięcej galerii z Torunia. Jest wzorcem plastycznej edukacji

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Uroczystość z okazji 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbyła się w czwartek 23 maja w Młynie Kultury. Nie mogło oczywiście zabraknąć jubileuszowego tortu
Uroczystość z okazji 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu odbyła się w czwartek 23 maja w Młynie Kultury. Nie mogło oczywiście zabraknąć jubileuszowego tortu Agnieszka Bielecka
Od 60 lat działa w Toruniu Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Jubileusz świętowano podczas rocznicowej uroczystości.

Zobacz wideo: Jak działa jedyne kino studyjne w Toruniu - Camerimage?

od 16 lat

Podległa obecnie samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka powstała 1 kwietnia 1964 roku.

Jubileusz toruńskiej galerii: z medalem od marszałka

Jubileusz 60-lecia placówki świętowano w czwartek 23 maja podczas uroczystości w Młynie Kultury przy ulicy Kościuszki, gdzie mieści się jedna z jej siedzib.

- Świętujemy więc nieco spóźnieni - zauważył Dariusz Delik, dyrektor Galerii i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. - Powstanie galerii było spełnieniem marzeń pedagogów z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Miała to być instytucja, która poprzez pracę z dziećmi stanie się najlepszym wzorcem edukacji plastycznej. Rozmawiamy z nimi o podstawowych pojęciach, trochę inaczej niż ma to miejsce w szkole. Przez te lata wypracowaliśmy oryginalne metody i upowszechniliśmy je. Sami też się cały czas uczymy, dzięki pracom przysyłanym na konkursy i wystawy. Takich galerii i ośrodków powinno być więcej. Powstały w Toruniu, bo tu są odpowiednie warunki dzięki istnieniu wspomnianego WSP, z którym cały czas współpracujemy.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Szefujący GiOPTD od 2008 roku Dariusz Delik wspominał jej założyciela profesora Stefana Kościeleckiego, kierownika Sławomira Siemianowskiego, wieloletnią dyrektor Zofię Karpińską. Odebrał z rąk marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Placówka została nim uhonorowana z okazji jubileuszu.

- Podczas obchodów 50-lecia GiOPTD zobowiązaliśmy się, że zyska ona nowy obiekt, z nową przestrzenią - wspomniał marszałek Całbecki. - Świętujemy w Młynie Kultury, które część zajmuje galeria. Niech ona nadal się rozwija, niech nikt i nic nie zakłóca jej działalności. Dzięki niej można lepiej zrozumieć dzieci, nie tylko te z Torunia, ale z całego świata.

60 lat galerii z Torunia: od roku w dwóch siedzibach

Przypomnijmy, że główna siedziba Galerii i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka mieści się w barokowej kamieniczce przy Rynku Nowomiejskim 17, gdzie niegdyś znajdowała się Gospoda Bractwa Murarskiego. W Młynie Kultury zajmuje z kolei pierwsze piętro.

W Młynie Kultury przechowywane są od ubiegłego roku zbiory GiOPTD. Składa się na nie około pół miliona prac dzieci i młodzieży z 70 państw. To największa tego typu kolekcja w Europie. Dyrektor Delik zapowiedział szeroką ich prezentację dzięki nowoczesnym technologiom.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane w obu siedzibach GiOPTD cieszą się wielkim zainteresowaniem. Mają nowatorski charakter i są starannie przygotowywane przez profesjonalny, dziewięcioosobowy zespół artystów-pedagogów. Ofertę placówki uzupełniają Sobotnie Poranki Plastyczne przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, które mogą w nich uczestniczyć z rodzicami i dziadkami. W ubiegłym roku we wszystkich pracowniach dydaktycznych GiOPTD zorganizowano 630 zajęć plastycznych, w których uczestniczyło 9400 osób.

60 lat dziecięcej galerii: konkursy i wystawy

GiOPTD realizuje również eksperymentalne zajęcia edukacyjne dzięki dofinansowaniu samorządu województwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z tą ofertą placówka dociera m.in. do mniejszych ośrodków i do osób z niepełnosprawnościami.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Znakiem firmowym GiOPTD są międzynarodowe konkursy plastyczne, na które nadsyłane są prace ze wszystkich kontynentów. To między innymi Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży, organizowane od połowy lat 70.. Na 23. jego odsłonę, w 2023 roku, nadesłano 5000 prac z 30 państw. Konkursowi i wystawie towarzyszą również warsztaty. W tym roku galeria organizuje po raz 22. Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, którego celem jest zainteresowanie najmłodszych przyrodą i ochroną środowiska. Do Torunia spływają prace ukazujące wrażliwość i wyobraźnię młodych twórców.

Bogate zbiory GiOPTD pozwalają na organizację wystaw czasowych. Prezentowane są na nich najciekawsze przykłady plastyki dziecięcej. W 2023 roku 22 wystawy czasowe obejrzało 12 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska