Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy stres już za nimi

Karol Piernicki
Wczoraj o godz. 9 w grudziądzkich szkołach podstawowych uczniowie przystąpili do sprawdzianu dla szóstoklasistów. W zgodnej opinii wielu z nich, poszło całkiem łatwo.

Wczoraj o godz. 9 w grudziądzkich szkołach podstawowych uczniowie przystąpili do sprawdzianu dla szóstoklasistów. W zgodnej opinii wielu z nich, poszło całkiem łatwo.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169797" sub="W piętnastu grudziądzkich szkołach uczniowie pisali wczoraj testy. Na zdjęciu szóstoklasiści z SP 21 na Lotnisku wraz z Teresą Kondzielą, nauczycielką języka polskiego. Fot. Gerard Szukay
">Tegoroczny test - pierwszy tak ważny sprawdzian w ich życiu - składał się z 26 zadań. Część z nich dotyczyła wiadomości z języka polskiego, a kolejne obejmowały zagadnienia matematyczno-przyrodnicze.

- Egzamin bada podstawowe umiejętności - wyjaśnia Danuta Łazarska, dyrektor SP nr 5. - Są to: czytanie tekstów, pisanie, korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce i rozumowanie.

Dwadzieścia pytań w zestawie było zamkniętych, na pozostałe należało udzielić szerszych odpowiedzi.

<!** reklama>- Motywem przewodnim tegorocznego testu była postać Friedricha Gaussa - wyjaśnia Tamara Brzezińska, nauczycielka języka polskiego z SP nr 4. - Uczniowie musieli sporządzić jego opis na podstawie znaczka pocztowego oraz napisać zaproszenie dla dyrektora na wystawę. Sporo było też zadań z matematyki, co wywoływało u niektórych dodatkowe emocje. Generalnie nasi uczniowie są zadowoleni z tego, jak im poszło.

Teoretycznie liczba uzyskanych punktów nie ma większego znaczenia, ale każdemu zależało na jak najlepszym wyniku.

- Jeśli chce się iść do lepszego gimnazjum, ważne jest to, ile punktów się zdobędzie - twierdzi Aleksandra Cichocka, uczennica z SP nr 5.

Są też inne, nie mniej ważne powody.

- Pani od historii powiedziała, że przy wystawianiu ocen na świadectwie będzie patrzeć na wyniki z testu - wtrąca uczeń Tomek Pawlicki.

Każdy egzamin wywołuje podenerwowanie wśród zdających. Nie inaczej było i tym razem.

- Po wyjściu z sali poczułam ogromną ulgę - przyznała Daria Wiśniewska, kolejna szóstoklasistka. - Byłam zestresowana przed samym sprawdzianem, ale jak zobaczyłam pytania, od razu mi przeszło.

- Dzieciaki bardziej stresują się całą oficjalną otoczką, aniżeli samymi pytaniami - przekonuje Tamara Brzezińska.

Wśród zdających spotkaliśmy też Tomka Pawlickiego, który niedawno wywalczył z kolegami złote medale mistrzostw województwa w siatkówce. Jak twierdzi, egzamin to przy tym pestka.

- Większe nerwy towarzyszą mi na boisku, ponieważ trener często krzyczy z ławki - śmieje się Tomek. - Gdy gram, nie mogę zawieść kolegów, a podczas testu pracuję na swoje konto.

Przy okazji wczorajszego wydarzenia zawsze pojawia się pytanie, w jaki sposób szkoła przygotowuje uczniów do tego typu egzaminów.

- Mieliśmy dodatkowe zajęcia z naszymi nauczycielami - mówi uczennica Aleksandra Cichocka. - A na lekcjach rozwiązywaliśmy próbne testy.

Dodajmy, że jeśli uczeń nie przystąpił do wczorajszego testu, to grozi mu sroga kara. Będzie musiał powtarzać szóstą klasę, a sprawdzian i tak go nie ominie.

Przykłady zadań

  • Automat w ciągu 10 sekund napełnia jednocześnie 5 butelek wody. Ile najwięcej butelek napełni w ciągu minuty?
  • Plac o powierzchni 19 mkw. trzeba wysypać żwirem. Jeden worek żwiru wystarczy na 1,5 mkw. powierzchni. Ile najmniej takich worków żwiru trzeba kupić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska