Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesi w Kujawsko-Pomorskiem znowu giną na drogach. W ciemnościach czai się śmierć

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Naukę bezpiecznych zachowań na drodze powinno się wynieść już ze szkoły. Policjanci z naszego regionu nie zaniedbują tego zadania
Naukę bezpiecznych zachowań na drodze powinno się wynieść już ze szkoły. Policjanci z naszego regionu nie zaniedbują tego zadania materiały policji
Teraz, gdy zmrok zapada tuż po godzinie 18:00 a wschód słońca następuje po godzinie 7:00, na drogach robi się bardziej niebezpiecznie. W poniedziałek (9 października) przed świtem na drodze w Czarnowie zginął 15-letni chłopiec.

Krótko przed godziną 6, a zatem gdy było jeszcze ciemno, na ruchliwej drodze krajowej nr 80 (łączy Bydgoszcz z Toruniem) przebiegającej przez Czarnowo w gminie Zławieś Wielka, osobowy volkswagen potracił 15-latka. 35 -letni kierowca był trzeźwy. Nie znamy jeszcze przyczyny tej tragedii. Wyjaśnia je policja pod nadzorem prokuratora.

Niestety co roku już pod koniec września i na początku października w całej Polsce zwiększa się liczba wypadków z udziałem pieszych. Zimą na początku tego roku w naszym regionie zginęło aż 10 pieszych (na 18 ofiar wszystkich wypadków).

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że około 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, głównie piesi.

Słaba widoczność zwiększa ryzyko

- Podstawową przyczyną zdarzeń o tej porze roku jest po prostu zła widoczność. Dlatego tak ważne jest to, aby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego byli dobrze widoczni. Pieszych zawsze zdecydowanie namawiam do noszenia elementów odblaskowych widocznych przez kierowcę nadjeżdżającego pojazdu. Odblaski i jeszcze raz odblaski! - zwraca uwagę Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Podstawą bezpieczeństwa w każdych warunkach w terenie niezabudowanym, gdy nie ma chodnika, jest poruszanie się przy lewej krawędzi drogi, aby widzieć nadjeżdżające z przeciwka samochody. To bardzo prosta zasada, ale jak się okazuje wciąż wielu pieszych o niej albo nie pamięta, albo wręcz jej nie zna. I z oczywistych względów może już nie poznać.

Po zapadnięciu zmroku noszenie odblasku jest oczywiście obowiązkowe dla każdego pieszego poruszającego się drogą w obszarze niezabudowanym, ale taki odblask warto też mieć przy sobie nawet w mieście czy generalnie w terenie zabudowanym. Wtedy jest po prostu bezpieczniej.

To też może Cię zainteresować

Bezpieczniej jest wtedy także w miastach. Mimo prowadzonej na szeroką skale doświetleń przejść dla pieszych są jeszcze albo blado oświetlone, albo wręcz pozbawione oświetlenia. A wtedy odblask na ręce pieszego może mu uratować życie. Niestety większość ludzi ubiera się albo w czarną, albo szarą odzież i bywa, że kierowca ich nie dostrzega. Nawet ten jadący z dozwoloną prędkością i zachowujący ostrożność.

Wszyscy muszą być ostrożni

- Dlatego tak ważne jest także przestrzeganie zasad i przepisów ruchu drogowego przez obie strony – kierowców i pieszych, zachowanie przed przejściem szczególnej ostrożności. To jest nakaz, a jednak wciąż widzę pieszych wchodzących na pasy z telefonem przy uchu, zupełnie nie zwracających uwagi na sytuację na drodze. To niezrozumiałe także w tym kontekście, że pieszy nie ma szans w starciu z rozpędzonym samochodem – uzmysławia Marek Staszczyk.

Przypomina też, że wkrótce pogorszą się warunki atmosferyczne i nawet w dzień może być szaro, co także zmniejsza widoczność. Zrobi się również ślisko, wydłuży się więc droga hamowania aut i zwiększa ryzyko potrącenia pieszych i rowerzystów.

- Przydałby się także większy nadzór nad bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów ze strony policji, większa kontrola sytuacji na przejściach i przejazdach rowerowych. Moim zdaniem ten nadzór jest za mały – dodaje dyrektor.

Zawsze "Świeć przykładem"

W ramach akcji "Świeć przykładem" policjanci z naszego regionu odwiedzają szkoły podstawowe i przedszkola, uczą zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Podstawa to właściwe korzystanie z oznakowanego przejścia przez jezdnię oraz z pobocza drogi w terenie niezabudowanym. Funkcjonariusze także namawiają dzieci i młodzież do noszenia elementów odblaskowych.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piesi w Kujawsko-Pomorskiem znowu giną na drogach. W ciemnościach czai się śmierć - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska