Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płuca miasta pod nogami pieszych. Chodnik działający jak filtr powietrza?

Redakcja
Chodniki i ścieżki rowerowe wykonane z ekologicznego cementu przez około 40 lat pochłaniają niebezpieczne związki z powietrza
Chodniki i ścieżki rowerowe wykonane z ekologicznego cementu przez około 40 lat pochłaniają niebezpieczne związki z powietrza Sławomir Kowalski
Władze Torunia analizują możliwość stosowania ekologicznego cementu, który wiąże tlenek azotu, oczyszczając w ten sposób atmosferę.

[break]
- Po lekturze „Nowości” o złej jakości powietrza nad Toruniem zacząłem szukać sposobów na poprawę sytuacji - mówi Marcin Łowicki, mieszkaniec Torunia. - Wśród wielu informacji trafiłem na ekologiczny cement. Nawierzchnia ma tę właściwość, że zawiera dwutlenek tytanu. Reagując na promienie słoneczne uwalniają się wolne rodniki, które neutralizują zanieczyszczenia. Technologia ta została opracowana i opatentowana przez firmę „Italcementi”. Skuteczność tego rozwiązania została potwierdzona przez niezależne ośrodki badawcze, a cement spełnia wszelkie wymagania.

To pionierska technologia. W Stanach Zjednoczonych tamtejsze władze zmodernizowały w ten sposób Cermak Road, jedną z ulic w przemysłowej dzielnicy w Chicago. Wśród wielu proekologicznych rozwiązań, pojawiła się „oddychająca” droga.

Doświadczenia innych

- Do tej pory innowacyjny budulec został wykorzystany w Nowej Soli do wykonania chodnika i ścieżki rowerowej, łącznie 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni - wylicza Marcin Łowicki. - Ekologiczny cement pojawił się także w Zielonej Górze oraz na placu pod piecem nr 2 w Cementowni Górażdże. Pod koniec ubiegłego roku w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi oddano do użytku pierwszy w Polsce budynek z oczyszczającą powietrze elewacją.

Toruński Urząd Miasta korespondował w tej sprawie z naszym Czytelnikiem. Czy nasz samorząd skorzysta z propozycji? Czekamy na odpowiedź.

Skontaktowaliśmy się także z władzami Nowej Soli, żeby dowiedzieć się, czy zauważalne są już efekty zastosowania ekologicznego cementu. Również czekamy na odpowiedź.

Pomysły dla miasta

Marcin Łowicki nie pierwszy raz interesuje się inwestycjami na rzecz lokalnego środowiska i mieszkańców. To z jego inicjatywy w Toruniu powstały wieże dla jerzyków, ptaków żywiących się meszkami i komarami. Zwrócił też uwagę na typ ekranów akustycznych, wykorzystywanych w mieście niezgodnie z przeznaczeniem.

Część z nich to tzw. zielone ściany, wyposażone w metalową siatkę do podtrzymania pnących się roślin. W Toruniu w wielu miejscach ekrany nadal są gołe i nieobsadzone zielenią. A dopiero pokryte roślinami takie ekrany zyskują w pełni właściwości akustyczne.

- Skoro mamy problemy z jakością powietrza, to trzeba szukać rozwiązań już tu i teraz - przekonuje Marcin Łowicki. - W tym zakresie można czerpać z doświadczeń innych. Mam nadzieję, że w Toruniu wkrótce pojawią się chodniki, ścieżki rowerowe, a nawet elewacje, które będą poprawiać atmosferę nad miastem.

Warto wiedzieć
Katalizator na ulicy
Ekologiczny cement zawiera dwutlenek tytanu, który działa jak katalizator. Dzięki zjawisku fotokatalizy pod wpływem promieniowania ultrafioletowego będącego częścią widma światła słonecznego dwutlenek tytanu działa jak katalizator, rozbijając szkodliwe tlenki azotu zawarte w spalinach samochodowych. Powłoka o grubości 8 mm neutralizuje jedną czwartą wszystkich zanieczyszczeń i przetrwa około 40 lat.

Chicago przykładem jak realizować inwestycje przyjazne środowisku. Remont Cermak Road trwał dwa lata i kosztował 16 mln dolarów. Przystanki autobusowe są zasilane z baterii słonecznych. 23 proc. materiałów wykorzystanych podczas budowy pochodziło z recyclingu, a 60 proc. odpadów z budowy udało się ponownie przetworzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska