Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podejrzanego z kaszlem do izolatki! Temida się odmraża, ale bardzo ostrożnie

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Grzegorz Olkowski
Sąd Rejonowy w Toruniu odmraża się: wracają jawne posiedzenie, otwarto biura dla interesantów. Najnowsze instrukcje prezesa dla pracowników mówią jednak o tym, by podejrzanie kaszlących i kichających ludzi zgłaszać ochronie i izolować.

Toruńska Temida się odmraża, ale bardzo ostrożnie. Sąd to w końcu miejsce, w którym przed pandemią często bywało naprawdę tłocznie. Teraz obowiązują obostrzenia dotyczące m.in. pojedynczego wchodzenia świadków, zakazu gromadzenia się, 2-metrowego dystansu między rozmówcami. Pisaliśmy już w "Nowościach", że sędziowie odgrodzeni będą pleksi na salach sądowych, nosić będą przyłbice, a sale na bieżąco będą dezynfekowane.

Warto przeczytać

Kichasz i kaszlesz? Uważaj!

O tym, że prezes i dyrektor Sądu Rejonowego w Toruniu są bardzo ostrożni świadczą najnowsze wydane przez nich instrukcje dla pracowników. Dokładniej chodzi o załącznik numer 2 do Zarządzenia 27/2020, noszący tytuł "Zasady postępowania obowiązujące na terenie Sadu Rejonowego w Toruniu w czasie epidemii lub zagrożenia epidemicznego". Końcowy punkt tej instrukcji mówi:

"Każdy kto zauważy, że osoba przebywająca na terenie sądu przejawia objawy zakażenia COVID 19 (kaszel, gorączka, duszność) zobowiązany jest wskazać tę osobę ochronie sądu celem zapewnienia natychmiastowej izolacji w pomieszczeniu wyznaczonym zarządzeniem Prezesa i Dyrektora Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 15 maja 2020 r. , a następnie pilnie zawiadomić o zdarzeniu prezesa lub dyrektora Sądu celem ustalenia dalszego sposobu postępowania".

Oczywiście, nietrudno wyobrazić sobie sytuację taką, że ktoś ze zwykłym przeziębieniem lub objawami alergii wyda się pracownikom sądu podejrzany i trafi do izolatki. Niestety, czasy pandemii najwyraźniej wszystkich kaszlących i kichających wystawiają na próbę i trzeba to zrozumieć.

Co już działa w sądzie?

Decyzją z 25 maja w Sądzie Rejonowym w Toruniu wznowiły działalność Biura Obsługi Interesantów. Czynne są w dni robocze od 9.00 do 15.00, a w poniedziałki nawet do 17.30. Ale, uwaga, z uwzględnieniem przerw koniecznych na dezynfekcję. W biurze przebywać może tylko jeden petent. Znów działa też Biuro Podawcze Sądu. Tyle, że jego czas pracy skrócono do godzin 9.00-14.30. Wznowiła też działalność sądowa kasa. Czynna jest teraz w poniedziałki od 9.00 do 15.00, a w pozostałe dni od 8.00 do 14.00. Przywrócono także dyżury poniedziałkowe sekretariatów wydziałów – obowiązuje obsługa telefoniczna do godz. 18.00. Uruchomione zostały też czytelnie akt, najczęściej wspólne dla kilku wydziałów. Szczegóły zainteresowani znajdą na stronie internetowej sądu (adresy, numery pokojów, godziny pracy).

Co jeszcze nie działa? Przyjmowanie interesantów przez prezesa Sądu Rejonowego w Toruniu jest nadal zawieszone do odwołania. Skargi i wnioski należy składać wyłącznie na piśmie na adres: Sąd Rejonowy w Toruniu, ul. Fosa Staromiejska 12/14, 87-100 Toruń za pośrednictwem poczty lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres: [email protected]. W sprawach pilnych należy kontaktować się telefonicznie pod numer telefonu (56) 61 05 796.

Warto przeczytać

A prokuratura na 2 zmiany

Sądy w Toruniu wracają do pracy w trybie sprzed pandemii czyli jednozmianowym. W Bydgoszczy jest inaczej - tam zarządzono pracę na 2 zmiany, do samego wieczora. Oburzyło to m.in. bydgoskich adwokatów, którzy już wystosowali protest w tej sprawie.

W Toruniu na 2 zmiany natomiast pracuje prokuratura, zarówno okręgowa, jak i rejonowe. Oznacza to w praktyce, że podzieleni na zespoły pracownicy przychodzą do pracy "od rana do obiadu" (godz. 7.00-13.30), a kolejni "od obiadu do wieczora" (godz. 14.00-20.30). Nie wszystkim się to podoba, ale musieli się dostosować. Powodem jest oczywiście bezpieczeństwo, któremu sprzyjać ma praca rotacyjna.

- Wprowadzenie dwuzmianowego systemu pracy w prokuraturze jest rozwiązaniem czasowym związanym z epidemią koronawirusa – zapewnia Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". - Rozwiązanie to z jednej strony minimalizuje kontakty między prokuratorami i pracownikami prokuratury, z drugiej zaś umożliwia im codzienne wypełnianie obowiązków, w tym przede wszystkim sprawne prowadzenie postępowań przygotowawczych. Obowiązujący dotychczas w stanie epidemii model działania prokuratury oparty na pracy zdalnej prokuratorów umożliwił zachowanie realizację celów procesowych prokuratury w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych. Wprowadzany obecnie model pracy zmianowej wpisuje się w rządową strategię powrotu instytucji państwa do normalnego trybu funkcjonowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska