Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

POGOTOWIE REPORTERSKIE. Komu należy się ostatnia renta po śmierci świadczeniobiorcy

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Do ostatniej renty po zmarłym mają prawo najpierw żona i dzieci - takie przepisy obowiązują pracowników ZUS-u
Do ostatniej renty po zmarłym mają prawo najpierw żona i dzieci - takie przepisy obowiązują pracowników ZUS-u Adam Zakrzewski
- Syn żył z renty, po jego śmierci nie mogę doprosić się od ZUS pieniędzy za ostatni miesiąc życia - nasza Czytelniczka pyta, komu i na jakich zasadach należy się ostatnia wypłata renty po zmarłym.

Kobieta opiekowała się dorosłym synem przez wiele lat. Od czternastu lat był nieuleczalnie chory na zapalenie stawów. Miał pierwszą grupę inwalidzką. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał mu rentę.
[break]

- Syn zmarł 19 lutego, rentę zwykle dostawał 25 lutego, 920 złotych - mówi kobieta i wylicza, że niemal cała kwota, bo aż 700 zł, szła na leki dla syna. - Syn wymagał stałej opieki, mieszkał ze mną od wielu lat.

Matce naturalne wydawało się, że ZUS bez przeszkód wypłaci pieniądze matce.

Okazuje się, że choć mężczyzna mieszkał i utrzymywał się w jednym gospodarstwie domowym z matką, pieniądze należą się najpierw małżonce, potem jego dzieciom, w dalszej kolejności innym członkom rodziny, czyli w tym wypadku matce lub rodzeństwu.

Kto ma pierwszeństwo?

Mówi o tym art. 136 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Niezrealizowane świadczenia wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi osoba uprawniona prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku - małżonkowi i dzieciom, z którymi ta osoba nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku - dopiero innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba - wyjaśnia Bożena Wankiewicz, rzeczni prasowy toruńskiego oddziału ZUS.

Wystarczy być dzieckiem

Pieniądze należą się więc z samego faktu bycia dzieckiem. To, kto w rzeczywistości opiekował się i dbał o rencistę, ma drugorzędne znaczenie dla Zakładu. ZUS tego nie sprawdza.

- Nie musimy, przepisy precyzują, komu należą się niezrealizowane świadczenia - podkreśla rzecznik toruńskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O ostatnią rentę upomniała się córka zmarłego i choć według najbliższych nie interesowała się ojcem, nie odwiedzała go, ma do niej pełne prawo. Podobnie jak do zasiłku pogrzebowego z ZUS-u, o który wystąpiła i również otrzymała. Jak podaje ZUS, świadczenie na dniach powinno dotrzeć do kobiety.

- Wniosek córki o wypłatę niezrealizowanego świadczenia został rozpatrzony pozytywnie - podaje rzecznik ZUS.
Z takim samym pismem wystąpiła matka zmarłego, ale ZUS jej podanie odrzucił. Ostatnią rentę przeleje córce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska