Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzywdzony może być oskarżycielem posiłkowym [PRAWNIK RADZI]

red
Adwokat Jakub Witkowski.
Adwokat Jakub Witkowski. Grzegorz Olkowski
Jestem osobą pokrzywdzoną przestępstwem. Złożyłem zawiadomienie o jego popełnieniu, a prokurator skierował do sądu akt oskarżenia. Czy na tym moja rola się kończy? - pyta Czytelnik.

Czytelnika interesuje szczególnie, czy będzie miał realny wpływ na przebieg całego procesu. Odpowiedzi udziela adwokat Jakub Witkowski.

- Za osobę pokrzywdzoną uważa się każdą osobę fizyczną lub prawną, której dobro prawne zostało w sposób bezpośredni naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Definicja ta nie nastręcza wątpliwości, bowiem każdy z nas może łatwo ocenić, czy takie przymioty mu przysługują, czy też nie. Nie każdy pokrzywdzony ma jednak świadomość, że aby w sposób czynny popierać oskarżenie i wpływać poprzez przysługujące stronie postępowania karnego uprawnienia na tok procesu karnego musi spełnić określone przez procedurę karną kryteria.

**

Czytaj też: Eksprezes zbyt chory na sąd, ale nie na walne**

Oskarżycielem posiłkowym tzw. ubocznym, tj. działającym obok prokuratora w toku procesu karnego staje się osoba pokrzywdzona, która złoży oświadczenie, że będzie działać w takim charakterze. Oświadczenie takie powinno być złożone ustnie bądź na piśmie najwcześniej po wniesieniu przez oskarżyciela publicznego (prokuratora) aktu oskarżenia do sądu, a najpóźniej do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie.

Otwarcie przewodu sądowego jest równoznaczne z momentem odczytania przez prokuratora aktu oskarżenia. Dbałość o zachowanie tego terminu ma niezwykle istotne dla interesów pokrzywdzonego znaczenie, albowiem termin ten ma charakter nieprzywracalny, a więc i ostateczny. Warto wskazać, że oskarżycielem posiłkowym stajemy się przez sam fakt złożenia takiego oświadczenia. Badane jest ono jedynie pod kątem zachowania wymogów formalnych, o których wyżej była już mowa.

Czytaj również: Hatchback czy kombi? Jaki rodzaj nadwozia wybrać

Co istotne, oświadczenie takie może złożyć zamiast oskarżyciela posiłkowego jego pełnomocnik. Działanie obok prokuratora nie oznacza nic innego jak towarzyszenie mu w trakcie procesu oraz dzielenie z nim uprawnień oraz obowiązków zapewniających czynny udział w postępowaniu. Mowa tu m.in. o prawie do zadawania pytań świadkom przesłuchiwanym w sprawie, do zgłaszania wniosków dowodowych na poparcie tez oskarżenia, a także do wypowiadania się co do wszystkich wynikłych w toku postępowania kwestii, co do których strony procesu mają prawo zająć stanowisko. Nie sposób pominąć uprawnienia do składania środków odwoławczych (zażalenie, apelacja) od orzeczeń, od których środki takie przysługują. Pokrzywdzonemu nie występującemu w takiej roli uprawnienia takie nie przysługują. Różnica z tym związana jest zatem ogromna. Oskarżyciel posiłkowy jest w procesie karnym stroną niezależną. Nie może natomiast podejmować czynności na swoją niekorzyść, a jednocześnie na korzyść oskarżonego.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska