Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski eksport za sprawą rolnictwa wciąż rośnie. W bilansie handlowym importerzy zagranicznych „wynalazków” wciąż na minusie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Polskie owoce, warzywa i wyroby wędliniarskie oraz mięso robią na świecie furorę. Teraz zachwyca się nimi także Afryka
Polskie owoce, warzywa i wyroby wędliniarskie oraz mięso robią na świecie furorę. Teraz zachwyca się nimi także Afryka jermos/PPG
Pomysły, by polskie, zdrowe jedzenie zastąpić zagranicznym roztrzaskują się o rzeczywistość. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, podsumowując swą działalność, przedstawił dane, z których polski rolnik może być dumny, a obecny lub nowy rząd, będzie musiał docenić jego wkład w produkt krajowy brutto (PKB). Co teraz decyduje o popularności polskiego jedzenia?

Spis treści

KOWR ma do przepracowania w tym roku jeszcze kilka tygodni, więc na pełne podsumowanie działalności tej instytucji przyjdzie jeszcze czas, choć sam ośrodek najważniejsze dane podał już podczas zorganizowanej 5 grudnia w Warszawie konferencji prasowej. W pierwszej kolejności warto zająć się bilansem handlowym polskiego rolnictwa, bo pomimo trudności w związku z wojną na Ukrainie, jest pod tym względem całkiem nieźle. Co okazało się hitem eksportowym?

Kupujemy sporo zagranicznej żywności. Jeszcze więcej jednak sprzedajemy własnych wyrobów

Od początku 2023 r. do końca września tego roku przychody z polskiego eksportu towarów rolno–spożywczych były wyższe o 11 proc. od tych jakie udało się osiągnąć w analogicznym okresie 2022 roku. Wartość eksportu polskiego rolnictwa tylko za pierwsze dziewięć miesięcy 2023 r. wyniosła 178 mld zł. W tym samym czasie do Polski trafiła zagraniczna żywność warta 113 mld zł. Również pod tym względem nastąpił wzrost. Importerzy ściągnęli nad Wisłę aż o pięć procent więcej produktów żywnościowych niż w 2022 r.

– Myślę, że jeśli to tempo wzrostu zostanie zachowane, to przekroczymy w tym roku kwotę 50 mld euro (wartości eksportu). To zasługa naszych producentów oraz bardzo wysokiej jakości surowców – komentuje Małgorzata Gośniewka – Kola, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Eksperci KOWR spodziewają się wzrostu eksportu również w 2024 r., jednak zgodnie podkreślają, że tempo wzrostu może być niższe niż obserwowane w 2023 r.

Soczyste steki wylądują na targach, czyli coś o nowym polskim hicie eksportowym

Jak się okazuje, już nie tylko polskie jabłka podbijają podniebienia importerów. Zdaniem dyrektora generalnego KOWR dr inż. Waldemara Humięckiego ogromnym zainteresowaniem cieszy się także polska wołowina. Niedługo będzie można ją zaprezentować także na najbardziej wymagających rynkach obu Ameryk, gdzie królują argentyńskie steki, ponieważ z uwagi na wojnę w Izraelu niektóre targi zostały przekierowane do Stanów Zjednoczonych i do Ameryki Południowej.

Rosnący, polski eksport i dodatnie saldo w wymianie handlowej to w dużej mierze zasługa wsi

Rosnące dodatnie saldo wymiany handlowej mówi sporo o polskiej gospodarce. Szybsze tempo wzrostu wartości eksportu niż importu spowodowało duży wzrost dodatniego salda handlu zagranicznego, które w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. ukształtowało się na poziomie 65 mld zł, czyli o 22 proc. wyższym niż w roku ubiegłym. Udało się osiągnąć tak dobre wyniki eksportu, pomimo umacniania się polskiej waluty względem euro od połowy lipca do końca sierpnia.

Te egzotyczne państwa chętnie kupują polskie płody rolne. To młode społeczeństwa

Choć głównym rynkiem dla polskiego rolnika jest wciąż Europa, to po polską żywność sięgają też znacznie dalej położone państwa. Polskie firmy skierowały swój eksport na perspektywiczny i bardzo chłonny rynek afrykański. Wśród państw, które kupiły najwięcej polskich płodów rolnych i żywności znalazły się: Nigeria, gdzie żyje imponującą liczba młodych osób (119 mln poniżej 20. roku życia) oraz Uganda szczycąca się obecnie jednym z najwyższych w świecie przyrostów naturalnych (powyżej 3 proc.).

Importerami polskiej żywności są także: Angola, Benin, Tanzania, Madagaskar, RPA. Jeśli zatem młodzi mieszkańcy Afryki zasmakują w polskim jedzeniu, to przed rolnikami znad Wisły perspektywa długich lat dostaw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski eksport za sprawą rolnictwa wciąż rośnie. W bilansie handlowym importerzy zagranicznych „wynalazków” wciąż na minusie - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska