Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Kałużny (SP): - Lasy podzielą losy hut i stoczni

xawi
Poseł Kałużny:  - Obserwujemy ostatnimi czasy ze strony Unii działania polegające na małych kroczkach. Najpierw wprowadza się jakieś prawo,m które ma tylko sprawdzać zgodność z normami unijnymi. Drugim krokiem jest nadzór, kolejnym krokiem jest zarządzanie lasami przez komisarzy
Poseł Kałużny: - Obserwujemy ostatnimi czasy ze strony Unii działania polegające na małych kroczkach. Najpierw wprowadza się jakieś prawo,m które ma tylko sprawdzać zgodność z normami unijnymi. Drugim krokiem jest nadzór, kolejnym krokiem jest zarządzanie lasami przez komisarzy Adam Willma
Zbieranie podpisów „w obronie lasów” zapowiedział poseł Mariusz Kałużny (Solidarna Polska). Jego partia domaga się zmiany ustawy o Lasach Państwowych.

Zobacz wideo: Wywiad z Mariuszem Jedynakiem, wiceprezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

od 16 lat

Briefing prasowy zorganizowano w podtoruńskim leśnictwie Olek.

"Lasy to majątek i miejsca pracy"

- Wskutek działań Unii Europejskiej jesteśmy zmuszeni podjąć szersze działania – przekonywał Mariusz Kałużny. - Niestety, Unia Europejska rości sobie prawo do zarządzania naszymi lasami. Na to nie może być zgody, dlatego rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów. Powinno to leżeć na sercu każdemu, komu lezy na sercu polska przyroda i polski majątek, bo lasy to jest to jest nasz największy majątek, ale również miejsca pracy – prawie pół miliona ludzi zatrudnionych bezpośrednio lub współpracujących z lasami. Dlatego nie możemy godzić się na to, że ktoś z Brukseli będzie zarządzał naszymi lasami. Mamy wykwalifikowanych, doświadczonych leśników, którzy dbają o naszą przyrodę, zarządzają gospodarką leśną. Tak, również zarabiają dla naszego państwa, ale nie sprzedają drzewa w sposób bezmyślny. Tylko naród polski ma prawo zarządzać polskimi lasami i osoby, które w imieniu narodu zarządzają.

Księżycowy krajobraz w Puszczy

Parlamentarzyści wtórował Sławomir Sławiński wicedyrektor z Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu. - Wspieramy inicjatywę Solidarnej Polski w sprawie nowelizacji ustawy o Lasach, która zagwarantuje nam, że polskie lasy nie zostaną sprywatyzowane, a zarząd nad polskimi lasami będzie pełniła Polska, a nie komisarz wraz z państwami członkowskimi.

Polecamy

Sławiński powołał się na przykład Puszczy Białowieskiej: - Argumenty profesorów i leśników polskich zostały odrzucone przez Parlament Europejski, a posłuchano pseudo-ekologów. Teraz mamy sytuacje, w której Puszcza Białowieska jest martwa, jest tam krajobraz księżycowy, nie można swobodnie poruszać się bo ten stan zagraża zdrowiu i życiu obywateli. W latach powojennych lesistość Polski wynosiła 21 proc., dziś mamy ponad 30 proc. (…) Lasy to 3 proc. polskiego PKB. Były polskie huty, były polskie stocznie, zakłady zarządzane przez kapitał obcy, zostały tylko lasy, więc jest dużo obaw, że lasy podzielą los polskich hut i stoczni.

Dowiedzieliśmy sie od amerykańskiego wywiadu

Według Mariusza Kałużnego działania Unii są częścią szerszego projektu: - Obserwujemy ostatnimi czasy ze strony Unii działania polegające na małych kroczkach. Najpierw wprowadza się jakieś prawo,m które ma tylko sprawdzać zgodność z normami unijnymi. Drugim krokiem jest nadzór, kolejnym krokiem jest zarządzanie lasami przez komisarzy. Używa się tu zwykle argumentu przyrodniczego, pokazując leśników polskich w złym świetle – że lasy są wycinane bez opamiętania i nie dba się o przyrodę. To jest nieprawda. Proponujemy więc absolutna autonomię i suwerenność w zarządzaniu Lasami Państwowymi. Nie wspominam o prywatyzacji i sprzedaży lasów. My dowiedzieliśmy się z dokumentacji amerykańskiego wywiadu, że nasi poprzednicy chcieli sprywatyzować i sprzedać lasy państwowe. Myślę, że nie jest to obawa wyimaginowana. Jestem przekonany, że w Unii Europejskiej nie chodzi o przyrodę, ale o biznes i pieniądze.

Polecamy

Czy będzie jednomyślna zgoda?

W styczniu br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów niezbędna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw unijnych. Projekt popiera znaczna część organizacji ekologicznych, które argumentują, że Lasy Państwowe prowadzą wycinki w okresie lęgowym ptaków oraz nadmiernie eksploatują zasoby leśne, zwłaszcza starodrzew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska