Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potomkowie ofiar toruńskiego obozu wreszcie będą mieli gdzie składać kwiaty

Szymon Spandowski
Kamień z tablicą pamiątkową ofiar obozu na glinkach stanął tuż obok miejsca, gdzie w 2016 roku zostały odkryte trzy masowe groby
Kamień z tablicą pamiątkową ofiar obozu na glinkach stanął tuż obok miejsca, gdzie w 2016 roku zostały odkryte trzy masowe groby Szymon Spandowski
Toruń doczekał się wreszcie oficjalnego miejsca pamięci ok. 90 tysięcy więźniów, którzy podczas wojny i po niej trafili za druty najpierw niemieckiego, a później sowieckiego obozu jenieckiego.

„Pamięci kilkudziesięciu tysięcy ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, żołnierzy wielu armii oraz ludności cywilnej Torunia i regionu zmarłych i zamordowanych w obozach jenieckich na Glinkach w latach II Wojny Światowej i w okresie powojennym”.

Taki napis znajduje się na ta tablicy, która wczoraj została odsłonięta przy ulicy Poznańskiej, w miejscu, w którym podczas II wojny światowej i jakiś czas po jej zakończeniu znajdował się obóz jeniecki - najpierw niemiecki, a później sowiecki.

Obok niej stanęła także tablica informacyjna z mapą oraz informacją na temat obozu. Opisy zostały sporządzone w czterech językach - po polsku, angielsku, rosyjsku i niemiecku.

Zobacz także:

Bella Skyway Festival 2019 odbędzie się od 20 do 25 sierpnia. Miłośnicy toruńskiego Festiwalu Światła już mogą sobie planować letni urlop. Jedenasty Bella Skyway Festival zaskoczy też nietypowymi atrakcjami. Po raz pierwszy będą mu towarzyszyć duże koncerty gwiazd. Zobacz kto, gdzie i kiedy wystąpi.>>>SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH

Bella Skyway 2019. Koncerty i muzyczne gwiazdy

W intencji ofiar obozu modlili się: ksiądz Ryszard Domin, proboszcz parafii w. Błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego na Glinkach, ksiądz Mikołaj Hajduczenia, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja oraz ksiądz Michał Walukiewicz, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, żołnierze samorządowcy, przedstawiciele różnych organizacji, młodzież, mieszkańcy Glinek. Paweł Bukowski, toruński przewodnik i badacz dziejów wojennej przeszłości miasta, położył pod pomnikiem trzy krzyżyki z makami. To symbole pamięci charakterystyczne dla krajów anglosaskich. Za jego pośrednictwem złożyli je potomkowie żołnierzy szkockich, którzy podczas wojny byli więźniami utworzonego w Toruniu niemieckiego stalagu.

Uroczystość była poruszająca także dla nas. Toruń doczekał się oficjalnego miejsca pamięci około 90 tysięcy osób, które trafiły za druty obozu, o co wspólnie ze społecznikami i pasjonatami historii miasta od lat zabiegaliśmy. Pomnik stanął obok miejsca, w którym latem 2016 roku rozpoczęła się budowa osiedla. W wykopie pojawiły się ludzkie kości, o czym poinformowały „Nowości”.

Zobacz również:

Zabił i obrabował swojego kolegę. Teraz jest jednym z najbardziej poszukiwanych toruńskich morderców. Mowa o 44-letnim Robercie Ringercie, który zadał swojej ofierze kilkanaście ciosów nożem.- Mord był okrutny i odrażający – uzasadnił w wyroku sąd. - Przerażenie i odrazę budzi to, z jaką łatwością oskarżony pozbawił człowieka życia. Przeraża, że zrobił to swojemu koledze. Przeraża również to, jak zachowywał się po zbrodni. Prowadził normalny, niczym niezakłócony tryb życia. Osoby z jego otoczenia nie zauważyły w jego zachowaniu żadnych zmian. Planował nawet wakacje.SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>Czytaj także: Najtańszy sklep w Polsce? Nie jest to ani Biedronka, ani Lidl! Zobacz ranking!

Były komandos zadźgał swojego kolegę na toruńskim poligonie....

Jak się okazało, robotnicy trafili na jeden z masowych grobów ofiar radzieckiego obozu, jaki działał na Glinkach od 1945 roku. Głównie żołnierzy niemieckiej armii, wśród których znajdowali się jednak również polscy mieszkańcy Pomorza. Według informacji, do jakich dotarliśmy, na Glinki trafiali także cywile zatrzymywani przez Sowietów podczas łapanek. O nich także się upominaliśmy.

Z trzech odkrytych masowych grobów pracownicy Fundacji Pamięć ekshumowali szczątki ponad trzech tysięcy osób. Zostały one pochowane na cmentarzu w Bartoszach koło Ełku.

Kolejne masowe groby mogą się znajdować na terenie sąsiadującej z pomnikiem firmy IBF.

Zobacz również:

NowosciTorun

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska