Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie prawdziwa fantazja

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Artystka nie poszukuje ani tego, co rzeczywiste, ani także tego, co nierzeczywiste. Liczy się to, co skrywa się gdzieś pomiędzy...

Artystka nie poszukuje ani tego, co rzeczywiste, ani także tego, co nierzeczywiste. Liczy się to, co skrywa się gdzieś pomiędzy...

<!** Image 2 align=none alt="Image 185191" sub="Prace Natalii Jaskuli zostały docenione w Szwajcarii, Anglii, Tunezji i Francji. Widać w nich przenikanie malarstwa i fotografii.">Pozornie prawdziwe i niezwykłe - takie są fotografie Natalii Jaskuli. Zaprezentowane zostaną trzy cykle fotograficzne: „Space melancholy”, „Obscure nature” oraz najnowszy, dotychczas niepokazywany „Director’s Cut”.

<!** reklama>Pierwszy z nich nawiązuje do melancholijnych, zadumanych scen. Ich ascetyczne przestrzenie wypełniają rekwizyty rodem z obrazów francuskich i holenderskich mistrzów baroku, a także charakterystyczne odwołania do futurystycznego kina lat 70. i 80. XX wieku. Podobną stylistykę ma „Obscure nature”, szperający w barokowych motywach paryskich parków i ogrodów. W obu cyklach odnaleźć można także tajemnicze postacie, pozostające w relacji z otaczającą ich& no właśnie - rzeczywistością? Chyba bezpieczniej mówić o jej celowo przejaskrawionej kalce.

Zniekształcenie tego, co realne widać lepiej w „Director’s Cut”, kadrach filmu, który nigdy nie powstał. A jednak jest na tyle wiarygodny, by zadać sobie pytanie „Czy ja gdzieś tego nie widziałem?”. Pewnie część z tych zdjęć może nam przypomnieć zakurzone nieco klatki filmu lat 60., 70., 80. i 90.

Przenikanie malarstwa i fotografii wypływa z poszukiwań artystki. Jaskula ukończyła filologię japońską i romańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania zaprowadziły ją aż na Sorbonę, gdzie napisała pracę dyplomową na temat... związków literatury i malarstwa w XVIII wieku. To dlatego na fotografiach widać liczne motywy barokowych mistrzów, głównie francuskich. Prace Jaskuli zostały docenione w Szwajcarii, Anglii, Tunezji i oczywiście we Francji. Czy spodobają się toruńskiej publiczności?

Wernisaż wystawy odbędzie się dziś o godz. 18. Prace będzie można oglądać do 4 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska