Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent stawia na młodzież

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Rozmowa z JERZYM ŻENKIEWICZEM, zastępcą dyrektora Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK, który od 29 czerwca pełni funkcję prezydenta w Rotary Club Toruń.

Rozmowa z JERZYM ŻENKIEWICZEM, zastępcą dyrektora Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK, który od 29 czerwca pełni funkcję prezydenta w Rotary Club Toruń.

<!** Image 2 align=none alt="Image 192326" sub="Przekazanie władzy w Rotary Club Toruń - od lewej były prezydent Andrzej Gajek oraz nowy - Jerzy Żenkiewicz [Fot. Jacek Smarz]">Panie prezydencie, jakie są cele klubów Rotary?

Rotary International to stowarzyszenie wyznające credo: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść”. Rotary jest stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie.<!** reklama>

Klub Rotary jest postrzegany jako bardzo elitarna i czasami nieco tajemnicza społeczność, o której mówi się, że skupia raczej ludzi bogatych i to takie koło wzajemnej adoracji. Kim jest dzisiejszy członek Rotary?

Rzeczywiście, o Rotary krąży wiele mitów, które wynikają, moim zdaniem, z niewiedzy. W Polsce tradycje rotariańskie sięgają początku lat 30. zeszłego wieku, kiedy to powstało wiele klubów. Po 1945 roku ruch rotariański był represjonowany we wszystkich państwach bloku sowieckiego. Ideologia ruchu rotariańskiego, wywodząca się ze środowisk inteligenckich i przedsiębiorców, uznana została za obcą klasowo i sprzeczną z ideologią komunistyczną.

Rozpowszechniany był również w krajach socjalistycznych pogląd, iż organizacja miała charakter promasoński, co jest sprzeczne z rzeczywistością. Dopiero po przemianach w 1989 roku reaktywowano stare kluby oraz zaczęły powstawać nowe, m.in. w 1991 roku powstał Rotary Club Toruń. W większości członkami polskich klubów jest średnio zamożna tzw. klasa średnia. Przykładowo nasz klub liczy obecnie 33 członków, reprezentujących różne zawody (przedsiębiorcy, nauczyciele szkół średnich i wyższych, lekarze, przedstawiciele kultury i wolnych zawodów).

Mówicie o sobie, że jednym z Waszych głównych celów działalności jest pomoc innym. Co zwykły człowiek może zyskać dzięki kontaktowi z Rotary? Co trzeba zrobić, żeby uzyskać taką pomoc i jaki ona ma charakter?

Dzięki Rotary potrzebująca osoba bądź instytucja może otrzymać pomoc. Może mieć charakter jednorazowy (np. wsparcie zakupu specjalistycznego sprzętu, wsparcie wyjazdu na studia zagraniczne), bądź okresowy (np. fundowanie stypendiów). Aby uzyskać taką pomoc, należy się zwrócić do najbliższego klubu Rotary. Pragnę zaznaczyć, że pomoc Rotary jest prawie wyłącznie kierowana do osób bądź instytucji, które nie są członkami Rotary.

Proszę podać najbardziej wymierne przykłady pomocy innym ludziom lub instytucjom!

Na poziomie globalnym największym projektem Rotary International było zaangażowanie się w likwidację wirusa polio, powodującego chorobę Heinego-Medina. W wymiarze lokalnym klub nasz m.in. ufundował specjalistyczną aparaturę medyczną dla szpitala toruńskiego, pozyskał przy pomocy członka naszego klubu Janusza Marzyglińskiego unikalny zestaw aparatury, skonstruowany przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej oraz zakupił uzupełniające specjalistyczne oprogramowanie.

Całość została przekazana i przy współudziale członkini naszego klubu, specjalisty pedagoga Anny Stawikowskiej, uruchomiona w Zespole Szkół nr 26 na Rubinkowie dla potrzeb porozumiewania się dzieci niemówiących. Klub nasz od wielu lat prowadzi stałą akcję fundowania 8-10 stypendiów dla zdolnych a niezamożnych uczniów z toruńskich gimnazjów. Wspieramy też różne doraźne potrzeby, jak np. pomoc dla przedszkola w Chełmży, wymianę międzynarodową uczniów i studentów, wyjazdy na spotkania grup roboczych młodzieży. W okresie swego istnienia pomoc klubu RC Toruń szacowana jest na ponad 1,2 mln zł.

Czy okres, kiedy będzie Pan prezydentem, ma różnić się jakoś od innych? Chce Pan coś zmienić w działalności klubu?

Organizacja Rotary charakteryzuje się stabilnością i przewidywalnością. RC Toruń wypracował bardzo dobrą linię działania. Podstawą funkcjonowania klubu w latach 2012-2013 będzie kontynuacja działalności ukierunkowanej na młodzież (stypendia, wyjazdy szkoleniowe, międzynarodowa wymiana młodzieży).

W miarę możliwości finansowych będziemy prowadzili inne formy pomocy dla potrzebujących. Widzę też możliwość bliższej współpracy z sąsiedzkimi klubami Rotary w naszym regionie oraz z klubem z zagranicy. Rysują się już pewne przesłanki nawiązania bliższej współpracy z klubem z Niemiec, co może skutkować zainicjowaniem wspólnego grantu.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska