MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy ze spłatą rat za mieszkanie? Na taką pomoc mogą liczyć kredytobiorcy w 2024 roku!

Agnieszka Domka-Rybka
Z wakacji kredytowych skorzystało ponad 2 mln osób, banki zawiesiły raty na 283 mld zł.
Z wakacji kredytowych skorzystało ponad 2 mln osób, banki zawiesiły raty na 283 mld zł. Jakub Steinborn
Promowany przez banki Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nie cieszy się taką popularnością jak wakacje kredytowe. FWK to jednak pomoc nie dla wszystkich, ale wkrótce ma być bardziej dostępny.

Spis treści

Z dostępnych, najbardziej aktualnych danych wynika, że z wakacji kredytowych klienci korzystali tłumnie i - do września 2023 roku - było ich ok. 2 mln. Kwota zawieszonych rat to 283 mld zł.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w liczbach - tak to wygląda!

Liczby dotyczące FunduszuWsparcia Kredytobiorców nie już tak imponujące.

- W 2022 roku zawarto 8674 umowy o udzieleniu wsparcia o łącznej wartości 554 mln zł. W 2023 roku takich umów było 5548 o łącznej wartości 368 mln zł - informuje Karolina Podlewska z biura prasowego Banku Gospodarstwa Krajowego. - Dane dotyczą liczby zawartych umów o udzielenie wsparcia, a nie liczby kredytobiorców.

Związek Banków Polskich szacuje, że koszty wakacji kredytowych za lata 2022-23 wyniosły łącznie około 15 mld zł - od początku ten pomysł nie przypadł bankowcom do gustu.

Wakazje kretowe po zmianach - nowe zasady!

- Wakacje kredytowe w tej formie (dostępne dla wszystkich złotowych kredytobiorców hipotecznych - red.) to złe rozwiązanie dla gospodarki - podkreślał zaraz po wprowadzeniu programu Krzysztof Pietraszkiewicz, były prezes ZBP. - Powinny być udzielane nie powszechnie, a tylko najbardziej potrzebującym. Wystarczy Fundusz Wsparcia Kredytobiorcom.

Już wiadomo, że nowy rząd nie będzie kontynuował wakacji kredytowych w tej wersji, a z kryterium dochodowym.

  • I tak np. w 2024 roku kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, będą mogli zawiesić spłatę raty raz na kwartał (wynika z opublikowanego projektu ustawy o wakacjach kredytowych).

Podczas ostatniej konferencji prasowej ZBP podkreślał, że ZBP, kontynuacja wakacji kredytowych w starej formie nie ma uzasadnienia:”Pomoc finansowa tylko w sytuacjach, gdy ktoś wpadł w kłopoty, pozwoli bankom np. podnieść oprocentowanie lokat, ponieważ dziś klienci nie chcą ich zakładać”.

Tymczasem rząd planuje zmiany w FWK, by był on bardziej dostępny. Podane wcześniej liczby wskazują, że obecne wsparcie nie cieszy się zbyt dużą popularnością, a ponadto wielu klientów nie ma nawet pojęcia o istnieniu Funduszu.

Zmiany w FWK - kwoty

Planowane zmiany w FWK to m.in. obniżenie wskaźnika RdD, czyli stosunku raty kredytu do dochodu, uprawniającego do skorzystania z FWK - z obecnych 50 do 40 procent.

To ma być również podwyższenie wysokości dochodu pomniejszonego o koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, która będzie uprawniała do wsparcia z Funduszu - z aktualnego 1320 zł do 1650 zł (dwa i pół minimum socjalnego - red.) na osobę w gospodarstwie domowym oraz z 1552 zł do 1940 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego - wyjaśniła Wachnicka.

  • Ponadto miesięczne wsparcie ma być zwiększone z 2000 do 3000 tys. zł i wydłużone z 36 do 40 miesięcy.
  • Okres spłaty kwoty udzielonej pomocy ma trwać dłużej - 200 miesięcy zastąpić dzisiejsze 144, zaś suma możliwego umorzenia wzrosnąć z 22 000 zł do 39 000 zł.

Mieszkanie na start zamiast Kredytu 2%

Nie będzie także kontynuowany program Bezpieczny kredyt 2%” nie będzie kontynuowany, ma go zastąpić nowe „Mieszkanie na start”.

Według informacji BGK, do 6 lutego br. zawarto 74 957 Na BK 2%.

„Mieszkanie na start” to program bezzwrotnego finansowego wsparcia w wydatkach z tytułu najmu mieszkania - pomoc w formie dopłat pokrywających część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska