Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszenie o pomoc jest męskie! Telefon zaufania dla mężczyzn pomógł już 670 mężczyznom

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Pexels
Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom stworzył pierwszy w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn. Działa on od grudnia 2021 roku. Do tej pory udało się pomóc 670 mężczyznom.

Od 2021 roku pomagają mężczyznom

Telefon zaufania dla mężczyzn został założony przez Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom w grudniu 2021 roku. Jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, dzięki której mężczyźni mogą znaleźć wsparcie, gdy dotyka ich kryzys.

– Już wtedy rozmawialiśmy ze współpracującymi z Fundacją psychologami, że istnieje szczególna potrzeba dedykowanego miejsca pomocy psychologicznej dla mężczyzn – mówi Jakub Wojtasik, rzecznik prasowy Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom. – Przy wsparciu miasta kupiliśmy kartę SIM, zorganizowaliśmy dyżury i ogłosiliśmy inicjatywę. Po kilku dyżurach ciszy telefon zadzwonił po raz pierwszy.

Każdy, kto zdecyduje się na skorzystanie z telefonu zaufania dla mężczyzn, prowadzi rozmowę z doświadczonym psychologiem. Nie ma spraw mniej lub bardziej ważnych – wszystkie traktowane są z najwyższą powagą, by dzwoniący otrzymał wsparcie, którego potrzebuje. Dzwoniący mogą liczyć na wysłuchanie i wsparcie, otrzymają sugestie dotyczące kolejnych kroków, jakie powinni podjąć w celu poprawy swojego zdrowia psychicznego.

– Mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie przez dyżurującego psychologa – podkreśla Jakub Wojtasik. – Często to właśnie brak tego ostatniego powoduje, że narastają w nas lęki i niepokoje.

Krzywdzący stereotyp

Podczas rozmowy nie ma ograniczeń czasowych. Rozmowy trwają często ponad godzinę, a jeśli potrzeba, to nawet i dłużej. Wszystko po to, by dzwoniący otrzymał wsparcie, jakiego potrzebuje, zwłaszcza że sytuacja mężczyzn w kontekście zdrowia psychicznego jest trudniejsza niż kobiet. Na co dzień spotykają się z utartym stereotypem mężczyzny, który musi być silny, musi radzić sobie z każdą przeciwnością losu. W dodatku dużo częściej uciekają w agresję i uzależnienia, co ma być próbą poradzenia sobie z problemami, z jakimi się mierzą.

– W dzisiejszych czasach, kiedy poprzez media społecznościowe jesteśmy wystawieni na porównywanie się z dużo większą grupą ludzi niż w przeszłości, ciężar spoczywający na barkach młodych mężczyzn często jest dla nich nie do udźwignięcia – wyjaśnia Jakub Wojtasik. – Średnio w Polsce samobójstwo dziennie popełnia 15 osób. 13 z nich to mężczyźni.

Telefon zaufania dla mężczyzn wpierw był inicjatywą lokalną, lecz z biegiem czasu stał się działającą w całym kraju. Zdarzają się także telefony z zagranicy, dlatego dyżury prowadzone są także w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, by każdy potrzebujący mógł zyskać pomoc, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi. Problemy dzwoniących zostają wyłącznie między nimi a psychologiem, dlatego też nie trzeba bać się tego, że temat rozmowy zostanie przekazany dalej.

– Jedyną sytuacją, kiedy psycholog informuje o temacie rozmowy, są telefony od osób chcących targnąć się na własne życie, wtedy uruchamiamy właściwe procedury i informujemy o tym służby ratunkowe – zapewnia i wyjaśnia Jakub Wojtasik.

Wsparcie telefonu zaufania dla mężczyzn

Aby telefon zaufania dla mężczyzn mógł się wciąż rozwijać i zapewniać pomoc wszystkim potrzebującym, uruchomiono zbiórkę w portalu zrzutka.pl (link: https://zrzutka.pl/8svze3). Cegiełkę można wrzucić także do skarbonki IPW na stronie internetowej Fundacji (link: https://www.fundacjaipw.org/wesprzyj-nas). Telefon jest inicjatywą, która utrzymuje się wyłącznie z darowizn, nie jest objęta żadnym finansowaniem samorządowym czy centralnym.

Dyżury psychologów pod numerem telefonu 608 271 402 odbywają się:

  • w poniedziałki w godzinach 17.00-19.00 (pomoc także w językach ukraińskim i rosyjskim), we wtorki w godzinach 17.00-19.00,
  • w środy, w godzinach 17:00-19:00,
  • w czwartki, w godzinach 19.00-21.00 (pomoc także w języku angielskim).

Jeśli ktoś odczuwa obawę związaną z wykonaniem telefonu lub jeśli kolejka na połączenie jest zbyt długa, można napisać także na adres mailowy [email protected] i w ten sposób nawiązać kontakt. Pełne sylwetki psychologów dyżurujących w telefonie zaufania dla mężczyzn dostępne są także na stronie internetowej IPW (link: https://www.fundacjaipw.org/mezczyzni), tak by każdy mógł zyskać komfort i nie bał się poprosić o pomoc.

– Nie ma nic złego w szukaniu pomocy. Nawet o sprawach, które mogą nas stawiać w subiektywnie złym świetle, jako tych słabszych lub nieporadnych, warto rozmawiać – mówi Jakub Wojtasik. – Nie bójmy się szukać pomocy, bo, zgodnie z hasłem naszego telefonu, proszenie o pomoc jest męskie!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska