Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Provident pobierał za wysokie opłaty za udzielenie i spłatę pożyczki - orzekł UOKiK

Małgorzata Oberlan
Thinkstock
Największy w kraju parabank, z którego usług korzystają też tysiące mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego, na żądanie urzędników musi zmienić cennik.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów swoją decyzje ogłosił w poniedziałek, 20 kwietnia. Zgodnie z jego poleceniem, jej pełną treść musiał zamieścić na swoje stronie internetowej sam Provident.

Postępowanie UOKiK wykazało stosowanie przez Providenta niewłaściwego sposobu naliczania opłat związanych z udzieleniem i spłatą pożyczek. Urzędnicy stwierdzili m.in., że wysokość opłat za odbiór pieniędzy z domu klienta była związana z kwotą pożyczki, a nie liczbą wizyt. Podobne kryterium spółka Provident stosowała w przypadku naliczania opłat przygotowawczych.

Każda wizyta - stała opłata

Zdaniem UOKiK mogło to być niezgodne z prawem, ponieważ opłata za usługę powinna odzwierciedlać realne koszta, które ponosi przedsiębiorca. Provident zobowiązał się do zmiany zakwestionowanych przez urząd praktyk dzięki wprowadzeniu zryczałtowanych opłat, np. opłaty w stałej wysokości za każdą wizytę w domu klienta. Zmiany mają zacząć obowiązywać najpóźniej od 1 sierpnia 2015 r.

- W ocenie Prezesa Urzędu niniejsza sprawa ma charakter publicznoprawny, albowiem wiąże się z ochroną interesu wszystkich konsumentów, którzy są lub będą klientami Provident Polska SA. Należy przy tym zauważyć, że interes publicznoprawny przejawia się także w postaci zbiorowego interesu konsumentów - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Bez kary i zwrotów

Parabank nie został ukarany finansowo, ponieważ współpracował w trakcie postępowania i zobowiązał się do zmiany cennika.

Osoby, które do tej pory zaciągały pożyczki w Providencie i spłacały je na starych, zakwestionowanych zasadach, raczej nie mają szansy na zwrot nadpłaconych kwot za wizyty domowe.

Przy okazji ogłoszenia tej decyzji, UOKiK przypomniał, że obecnie trwają prace legislacyjne, mające poprawić bezpieczeństwo konsumentów korzystających z pozabankowych usług finansowych. W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustaw o nadzorze finansowym, prawie bankowym i niektórych innych ustaw.

Planowane jest m.in. ograniczenie pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, wprowadzenie limitu odsetek karnych oraz odsetek od odsetek oraz określenie wymagań dla przedsiębiorców udzielających kredytów konsumenckich. Projekt ustawy ma teraz trafić pod obrady rządu, a następnie będzie skierowany do prac w parlamencie.

Warto wiedzieć

- Provident jest częścią międzynarodowej grupy International Personal Finance.

- W Polsce działa od 1997 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska