Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Przygotowania do rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala...

Przygotowania do rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wchodzą w decydującą fazę

Mariola Lorenczewska

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Taki widok z okna szpitala ma dziś pani Jolanta Talaśka i inni pacjenci. Widoczny w tle budynek wkrótce zostanie zburzony

Taki widok z okna szpitala ma dziś pani Jolanta Talaśka i inni pacjenci. Widoczny w tle budynek wkrótce zostanie zburzony ©Grzegorz Olkowski

Rozpoczęcie zapowiadanej na ogromną skalę rozbudowy szpitala na Bielanach zależy już tylko od uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Inwestor liczy, że dostaną je w najbliższych tygodniach.
Taki widok z okna szpitala ma dziś pani Jolanta Talaśka i inni pacjenci. Widoczny w tle budynek wkrótce zostanie zburzony

Taki widok z okna szpitala ma dziś pani Jolanta Talaśka i inni pacjenci. Widoczny w tle budynek wkrótce zostanie zburzony ©Grzegorz Olkowski

Plany rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu ogłoszono w zeszłym roku. Na szybkie zmiany liczyli i pacjenci, i pracownicy lecznicy, którzy muszą codziennie zmagać się np. z niedogodnościami dojazdu, parkowania itp. Tymczasem miesiące mijają...
[break]

W szpitalu uspokajają: - Jak tylko dostaniemy odpowiednie zgody, ruszymy z inwestycją pełną parą - słyszymy.

- Jeśli wszystko dobrze pójdzie, prawdopodobnie w maju dostaniemy pozwolenie na budowę.
Wbicie pierwszej łopaty nastąpi najszybciej jesienią. Są pewne procedury, których przeskoczyć się nie da - mówi Aleksander Szczęsny, prezes Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych, które zajmują się rozbudową. - Wniosek do Wydziału Architektury Urzędu Miasta wraz z projektem budowlanym został złożony na przełomie lutego i marca. Organ ma na podjęcie decyzji 65 dni. Nie mam sygnałów, by coś było nie tak. Dlatego liczę, że w czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji.

Już za parę lat Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu ma być najnowocześniejszą placówką w regionie. Za około 500 mln zł (głównie z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i funduszy unijnych) szpital ma zwiększyć swą powierzchnię z około 8 tys. metrów kwadratowych do aż 40 tys. mkw.!

Budowa ma potrwać około czterech lat. Na pierwszy ogień pójdzie centralny blok operacyjny z oddziałami łóżkowymi i lądowiskiem dla helikopterów na dachu budynku, gdzie będą się mieścić szpitalny oddział ratunkowy (na parterze), intensywna terapia (I piętro) i blok operacyjny z 10 salami.

Ta część będzie miała kształt litery „H” i stanie się sercem całego szpitala. Powstanie w miejscu budynku, w którym mieści się teraz oddział wewnętrzny (po lewej stronie od głównej bramy). Ten budynek zostanie zburzony.

Wiadomo już, jak będzie funkcjonował szpital w czasie rozbudowy.

- Oddział chorób wewnętrznych do czasu zakończenia rozbudowy przeniesiony zostanie na piętro szpitala. Zajmujące je oddziały okulistyki i laryngologii zostaną z kolei przeniesione do szpitala dziecięcego - wyjaśnia Sławomir Badurek, rzecznik szpitala.
Rozbudowa szpitala wymusi wycinkę drzew w parku. A na to też potrzebne będą pozwolenia.

- Żeby ode mnie uzyskać zgodę na taką wycinkę, muszę mieć dołączony do wniosku projekt budowlany i pozwolenie na budowę, uzasadniające konieczność wycięcia drzew - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. - Pewne jest, że wycinka nie będzie dotyczyć parku podworskiego z pomnikami przyrody.

Tymczasem rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Wygrała go Sylwia Sobczak.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zainteresowana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Przecież to jest stary artykuł, bodajże z 2014 roku. Dlaczego jest więc przedstawiony z dzisiejszą datą ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

awg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Odcinek Trasy Średnicowej między Szosą Chełmińską a Okrężną - to ma być docelowo główny dojazd i innej opcji tak naprawdę nie ma.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan III (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Przy takim zakresie rozbudowy tylko i wyłącznie przeniesieni budowy daleko, np. do CIERPIC lub CIERPIC !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Fajnie tylko co z dojazdem do tego szpitala? Dalej zostanie tylko marna Żwirki i Wigury czy Św Józefa z prędkością dolotową 40 km/h, mnóstwem świateł i przejsć dla pieszych po drodze ? To kpina....rozwiń całość

Fajnie tylko co z dojazdem do tego szpitala? Dalej zostanie tylko marna Żwirki i Wigury czy Św Józefa z prędkością dolotową 40 km/h, mnóstwem świateł i przejsć dla pieszych po drodze ? To kpina. Gdzie szybki i bezpieczny dojazd do szpitala ? A jest tam też pogotowie.
Wystarczy spojrzec na Grudziądz, tam szpital przeniesiono i dojazd jest rewelacyjny.
zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo