MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Paweł Gulewski zaprezentował dwoje swoich zastępców. Trzeciego poznamy niebawem

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Dwoje zastępców prezydenta już poznaliśmy, teraz czekamy na nazwisko trzeciego
Dwoje zastępców prezydenta już poznaliśmy, teraz czekamy na nazwisko trzeciego Grzegorz Olkowski
Nowy prezydent Torunia dotrzymał słowa. Potwierdziły się nasze informacje. W gronie jego zastępców znalazła się kobieta. Szczegóły przedstawił na piątkowej konferencji w Jordankach.

Zastępcami Pawła Gulewskiego zostali: Rafał Pietrucień (pierwszy zastępca) i Dagmara Zielińska.

- Snuliśmy wspólnie z mieszkańcami opowieść o Toruniu, który jest innowacyjny, który potrzebuje zmian - mówił prezydent Paweł Gulewski. - Żeby wprowadzać wszystkie pakiety propozycji programowych, o których wspólnie dyskutowaliśmy potrzebujemy silnej i sprawnej drużyny współpracowników. Ona już jest w urzędzie - to są dyrektorzy, zastępcy dyrektorów, działy, wydziały, jednostki i spółki miejskie. Jednak ważna jest drużyna, która czuje ideę zmiany w naszym mieście i jest gotowa do pracy. Dzisiaj taką drużynę, która będzie się zajmowała pracą na rzecz mieszkańców, współzarządzaniem naszym miastem chcę przedstawić. To Dagmara Zielińska i Rafał Pietrucień.

Pierwszy zastępca prezydenta Torunia

Rafał Pietrucień, który będzie odpowiedzialny m. in. za projekty unijne oraz politykę przestrzenną miasta jest absolwentem geografii na UMK. Ukończył na Wydziale Ekonomii UMK studia podyplomowe z zakresu Organizacji i Zarządzania oraz na Politechnice Gdańskiej Urbanistykę i Gospodarkę Przestrzenną.

Zawodowo od 1992 – 2012 roku związany z miastem, pracował w Wydziale Urbanistyki i Architektury, w Biurze Rozwoju Miasta, był także dyrektorem Wydziału Rozwoju i Projektów Europejskich, a w latach 2007-2010 zastępcą prezydenta Torunia. Dla niego więc to powrót na to stanowisko. Od 2012 roku z kolei pracował w Urzędzie Marszałkowskim gdzie odpowiadał m. in. za obslugę Funduszy Europejskich.

- Są to ciekawe rzeczy, które zapewnią rozwój i wprowadzą wiele innowacji - powiedział Rafał Pierucień - Do tego potrzeba ludzi i mam nadzieję, że moja rola w całym naszym teamie będzie istotna. Żeby budować nowoczesne i innowacyjne miasto musimy mieć strategię, nowoczesny plan ogólny i nad tym się będę skupiał w ramach pracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną i Wydziałem Projektów Europejskich i Programowania. Będę czuwał też nad całym aspektem związanym z funduszami unijnymi. To bardzo trudna działka, aczkolwiek zrobimy wszystko, aby jak najskuteczniej wykorzystać środki, które są dedykowane regionalnie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Polecamy

Drugi zastępca prezydenta Torunia

Dagmara Zielińska jako zastępca prezydenta będzie odpowiedzialna za edukację i kwestie zdrowotne. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UMK na kierunku europeistyka. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w pozyskiwaniu dotacji zarówno w programach europejskich, jak i krajowych, realizacji projektów dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem czy prowadzeniu szkoleń dla kadry ośrodków pomocy społecznej. Pracowała w stowarzyszeniu Centrum Samorządności i Regionalizmu, Lech Consulting, Fundacji Gospodarczej Pro Europa, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Toruniu, a w 2022 r. została p.o. dyrektora Toruńskiego Centrum Usług Społecznych, od lutego 2023 r. była tam dyrektorem.

- Chcę, żeby decyzje i to, co będziemy robić w zakresie polityki zdrowotnej, społecznej czy też oświaty, było konsultowane z mieszkańcami - stwierdziła Dagmara Zielińska. - Żeby mieszkańcy mieli realny wpływ, ale też żebyśmy wszystko wypracowywali razem we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami. Znacie mnie już państwo trochę i wiecie, że stawiam na innowacyjne pomysły oraz sprawdzone metody działania. Na pewno będę w dalszym ciągu rozwijać Toruńskie Centrum Usług Społecznych, ponieważ nie poprzestajemy na dotychczasowych działaniach. Chcemy rozwijać pomoc psychologiczną, w szczególności dla dzieci i młodzieży, wspierać seniorów i tworzyć dzienne domy pobytu. Po to, żeby pokazać, że polityka społeczna może być naprawdę przyjazna. Natomiast jeśli chodzi o oświatę, to jest to dla mnie nowość, będę musiała się wiele nauczyć, ale postaram się zrobić wszystko, by innowacje były wdrożone i tutaj.

Nazwisko trzeciego zastępcy poznamy za kilka - kilkanaście dni. Na pytanie, czy będzie nim prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Michał Korolko, prezydent Gulewski "wymigał" się od odpowiedzi stwierdzając, że o wszystkim poinformuje na jednym z kolejnych briefingów prasowych.

Paweł Gulewski mówił też o tym, że przewiduje zmiany w strukturze najwyższej władzy w Urzędzie Miasta. Oprócz prezydenta, trojga jego zastępców, skarbniczki i sekretarza będą tak zwani pełnomocnicy, jako łącznicy między zarządem miasta a dyrektorami wydziałów. Nie zdradził, jakie będą zmiany na stanowiskach wspomnianych dyrektorów. Aktualnie prowadzi rozmowy z dotychczasowymi dyrektorami, by poznać ich plany. Będzie kilka wymuszonych zmian, bo są osoby, które wybierają się na emerytury.

- Wiem, że niektórzy oczekują ode mnie wprowadzenia szybkich zmian, ale proszę ode mnie nie wymagać za dużo, jestem prezydentem od niewiele ponad czterdziestu ośmiu godzin - dodał Paweł Gulewski. - Dobrze, że od dzisiaj mam już dwoje zastępców, będę miał więc czas na załatwianie bieżących spraw, jak na przykład obecność na wydarzeniach organizowanych lub współorganizowanych przez Urząd Miasta Torunia, obsługę interesantów i reagowanie na bieżące kwestie.

Przy okazji zapytaliśmy prezydenta Gulewskiego czy zamierza zlecić audyt finansów miasta.

- Będziemy o tym rozmawiać - wyjaśnił. - Jest kilka obszarów punktowych, które są w zainteresowaniu naszym i mieszkańców. Na pewno zlecimy audyty zewnętrzne, ale proszę jeszcze o chwilę czasu na odpowiedź, czego będą dotyczyły.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska