MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sympozjum i warsztaty endoskopowe w Toruniu. Tak działa chirurgia bez blizn

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W ramach IX Ogólnopolskiego Sympozjum i Warsztatów EUS & Endo live oraz II Warsztatów Endoskopii Pankreatobiliarnej zaplanowano 36 zabiegów na blokach operacyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu
W ramach IX Ogólnopolskiego Sympozjum i Warsztatów EUS & Endo live oraz II Warsztatów Endoskopii Pankreatobiliarnej zaplanowano 36 zabiegów na blokach operacyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu Grzegorz Olkowski
Na sympozjum i warsztaty zjechali z całej Polski do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu eksperci zajmujący się endoskopią zabiegową i chirurdzy zajmujący się leczeniem operacyjnym w obrębie pola żółciowo-trzustkowego.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Eksperci endoskopii zabiegowej oraz chirurdzy zajmujący się leczeniem operacyjnym w obrębie pola żółciowo-trzustkowego spotkali się w Toruniu na zaplanowanych na piątek i sobotę 10 i 11 maja IX Ogólnopolskim Sympozjum i Warsztatach EUS & Endo live oraz II Warsztatach Endoskopii Pankreatobiliarnej.

- Początki tych spotkań sięgają końca lat 90. i Gdańska, gdzie były organizowane przez profesora Mariana Smoczyńskiego. Potem trafiły one do Szczecina, a w ubiegłym roku - do Torunia. Organizujemy je po raz drugi. Po raz drugi też formułę spotkania rozszerzyliśmy o warsztaty endoskopii pankreatobiliarnej. W skali Polski jest to największe i najważniejsze wydarzenie z zakresu endoskopii zabiegowej i chirurgii w obrębie pola żółciowo-trzustkowego. Tegoroczne jest również okazją do wspomnienia zmarłego w marcu profesora Smoczyńskiego - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Mateusz Jagielski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Sympozjum i warsztaty w Toruniu: w programie 36 zabiegów endoskopowych

Właśnie toruński szpital wojewódzki jest bazą sympozjum i warsztatów. Przede wszystkim - jego bloki operacyjne. To tu zaplanowano na dwa dni 36 zabiegów endoskopowych. Poddani im zostaną pacjenci z chorobami w obrębie pola żółciowo-trzustkowego.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Te zabiegi to na przykład endoskopowe usunięcie kamieni z dróg żółciowych, endoskopowe protezowanie dróg żółciowych czy endoskopowe protezowanie przewodu trzustkowego głównego, a także przezścienny drenaż pozaanatomiczny dróg żółciowych, zespolenie żołądkowo-jelitowego (gastroenterostomia) czy ablacja (innymi słowy - usunięcie) guza trzustki. Te ostatnie wykonywane są pod kontrolą ultrasonografii endoskopowej. A endoskopia to - przypomnijmy - tak zwana chirurgia bez blizn. Zabiegi wykonywane są z użyciem specjalistycznego sprzętu, poprzez naturalne otwory ciała.

- Wszystkie zabiegi są transmitowane na żywo na salę obrad, która w tym roku mieści się w klubie "Od Nowa". W niej moderatorami jest trzech gastroenterologów oraz trzech chirurgów - wyjaśnia profesor Jagielski.

W ubiegłym roku salę obrad urządzono w szpitalu na Bielanach. Przeprowadzka do "Od Nowy" nie jest przypadkowa. Tu jest więcej miejsca. Już ubiegłoroczna, pierwsza odsłona warsztatów endoskopii pankreatobiliarnej cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich 120 osób. W tegorocznych warsztatach bierze udział 280.

Tego typu warsztaty są wielkim przedsięwzięciem dla szpitala. Oprócz udziału gastroenterologów i chirurgów trzeba oczywiście zapewnić obecność anestezjologów, pielęgniarek endoskopowych oraz pielęgniarek operacyjnych.

- W przyszłości chcielibyśmy nasze spotkania rozszerzyć o udział gości z zagranicy - zapowiada profesor Jagielski.

Sympozjum i warsztaty w Toruniu: z udziałem ekspertów z całej Polski

Prof. Mateusz Jagielski, a także dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska i lek. Artur Raiter są współprzewodniczącymi komitetu naukowego IX Ogólnopolskiego Sympozjum i Warsztatów EUS & Endo live oraz II Warsztatów Endoskopii Pankreatobiliarnej. Zasiada w nim także 32 ekspertów z całej Polski. Z kolei w komitecie organizacyjnym sympozjum i warsztatów jest także prof. dr hab. n. med. Marek Jackowski, naczelny lekarz WSZ oraz kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroentorologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Warto dodać, że toruńskie sympozjum i warsztaty uzyskały patronat naukowy Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Endoskopowej, Sekcji Endoskopii Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Patronem organizacyjnym wydarzenia jest dr Sylwia Sobczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska