Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustki na parkingach park&ride w Toruniu. Jest szansa na ich zapełnienie?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Parking park&ride przy ulicy Olimpijskiej w Toruniu w niedzielę 24 marca około południa - na ponad dwieście miejsc postojowych zajęte były trzy
Parking park&ride przy ulicy Olimpijskiej w Toruniu w niedzielę 24 marca około południa - na ponad dwieście miejsc postojowych zajęte były trzy Piotr Lampkowski
Po czterech miesiącach od otwarcia dwóch parkingów park&ride na wschodnim obrzeżu Torunia nadal jest problem z ich zapełnieniem. Widać to było także w ostatnią niedzielę marca. Miasto ma pomysł na zmianę tej sytuacji.

Polecamy: Tak z drona wygląda teren pod dawnym Polchemie

od 7 lat

Przypomnijmy, że parkingi park&ride przy ulicach Olimpijskiej 42 na Skarpie oraz Dziewulskiego 38 na Rubinkowie zostały udostępnione 21 listopada ubiegłego roku. Przez cztery miesiące od ich otwarcia pojawiają się sygnały o małym zainteresowaniu postojami w tych miejscach.

Parkingi park and ride w Toruniu: pustki także w handlową niedzielę

Sytuację na parkingach park&ride (P&R) przy ulicach Olimpijskiej i Dziewulskiego sprawdziliśmy w niedzielę 24 marca. W ten dzień można było spodziewać się większej liczby osób przyjeżdżających do Torunia. Powodem mogły być zakupy - była to handlowa niedziela przed świętami wilkanocnymi. Poza tym w niedziele wzrasta liczba osób odwiedzających Toruń. Celem jest przede wszystkim starówka. Tego typu turystom mają przede wszystkim służyć parkingi park&ride. Tu zostawiają samochody, a podróż w głąb miasta kontynuują tramwajami lub autobusami MZK. Kusić ich ma nieduża opłata za postój powiązana z darmowymi przejazdami pojazdami komunikacji miejskiej. Poza tym nie muszą szukać miejsc parkingowych w centrum miasta, które znaleźć się trudno. Ten system ma w założeniu odciążyć od samochodów starówkę.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Jak więc wyglądała sytuacja na parkingach przy Olimpijskiej i Dziewulskiego w niedzielę 24 marca? Sprawdziliśmy około południa. Na obu parkingach było pusto. Na każdym z nich jest ponad dwieście miejsc postojowych, a zajęte były... po trzy.

Niedługo potem sprawdziliśmy też sytuację na starówce. Tu oczywiście trwało polowanie na miejsca parkingowe - te wyznaczone i niewyznaczone.

Parkingi P&R w Toruniu: miasto chce rozkręcić akcję informacyjną

Co na to Miejski Zarząd Dróg, który administruje oboma parkingami? Liczy, że zainteresowanie nimi wzrośnie w tegorocznym sezonie turystycznym. Będzie pierwszym po uruchomieniu parkingów. MZD przed sezonem planuje kampanię informacyjną promującą parkingi.

- Planowana jest kontynuacja kampanii informacyjnej w mediach lokalnych i regionalnych. Dodatkowo w ramach podjętej współpracy z gminami ościennymi, planuje się przygotowanie kolejnego pakietu informacji, który przypomni ich mieszkańcom o możliwości korzystania z parkingów P&R. W tym wypadku chcemy wykorzystać wszystkie dostępne kanały informacyjne, którymi dysponują gminy czyli strony internetowe, gabloty informacyjne czy social media. Dodatkowo na stronie visittorun.com , prowadzonej przez Ośrodek Informacji Turystycznej została przygotowana zakładka, w której można znaleźć obszerne informacje na temat zasad działania i funkcjonowania parkingów - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD.

MZD będzie się też zwracać do organizatorów dużych wydarzeń w Toruniu, by ich uczestnikom wskazywali możliwość skorzystania z parkingów.

Dodajmy, że z problemem zapełnienia parkingów P&R borykają się też inne miasta, choćby Bydgoszcz.

Parkingi P&R w Toruniu: cztery rodzaje biletów i setki miejsc postojowych

Na toruńskich parkingach park&ride obowiązują cztery rodzaje biletów za postój:

  • dobowy za 6,80 złotych (w tym też wielokrotne przejazdy do dwóch osób komunikacją miejską),
  • rodzinny za 11 złotych (w tym też wielokrotne przejazdy do sześciu osób komunikacją miejską w czasie tzw. doby parkingowej),
  • miesięczny za 98 złotych (w tym wielokrotne przejazdy jednej osoby komunikacją miejską, przy jednorazowym korzystaniu z parkingu nie dłużej niż w okresie doby parkingowej),
  • turystyczny za 45 złotych (w tym wielokrotne przejazdy do sześciu komunikacją miejską w Toruniu w ciągu 72 godzin od wjazdu na parking).

Parking przy ulicy Dziewulskiego 38 jest dwupoziomowy. Wytyczono tu łącznie 222 miejsca, w tym osiem dla osób z niepełnosprawnością. Na poziomie zero zlokalizowana jest pętla autobusowa, pomieszczenia socjalne oraz punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Są punkty cztery miejsca z ładowarkami dla aut elektrycznych, 39 kamer monitoringu i toalety.

Polecamy: Obejrzyj najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Parking przy ulicy Olimpijskiej 42 jest trzypoziomowy, z 217 miejscami postojowymi, w tym pięcioma dla osób z niepełnosprawnościami. Także tu znajdują się cztery punkty z ładowarkami do aut elektrycznych. Są windy i toalety oraz 38 kamer.

Oba parkingi są wyposażone w systemy: liczenia wolnych miejsc parkingowych, informacji pasażerskiej, obsługi parkowania wraz z samoobsługowymi kasami biletowymi oraz rozpoznawania tablic rejestracyjnych przez kamery LPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska