Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni chcą zmian w toruńskiej sieci placówek oświatowych

Justyna Wojciechowska-Narloch
Toruńscy radni przegłosowali w ubiegłym tygodniu uchwały, które będą miały poważne konsekwencje dla toruńskiej oświaty
Toruńscy radni przegłosowali w ubiegłym tygodniu uchwały, które będą miały poważne konsekwencje dla toruńskiej oświaty Grzegorz Olkowski
Magistraccy urzędnicy już zaczęli liczenie kosztów i oszczędności, które mają przynieść zmiany w siatce szkół w Toruniu. Potrzebne będą też opinie m.in. kuratorium, rad rodziców oraz rad pedagogicznych.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Torunia w bardzo gorącej atmosferze przegłosowano uchwały, które będą miały poważne konsekwencje dla toruńskiej oświaty.
[break]
Z mapy edukacyjnej miasta zniknie jedno z dwóch gimnazjów na Bydgoskim Przedmieściu (Gim. nr 22), a budynek przy Rynku Staromiejskim przestanie być siedzibą Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”. To jednak początek, nie koniec ścieżki legislacyjnej.
- Radni przyjęli uchwały intencyjne o zamiarze konkretnych zmian w sieci. Dopiero teraz otwarta została droga do dialogu na temat przyszłości samych placówek i ich ewentualnej lokalizacji - mówi Zbigniew Ernest, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Torunia oraz radny PiS. - Nie ma co się obrażać i chować głowy w piasek. To czas na rozmowę, argumenty i wybór najlepszego rozwiązania.
W tej chwili urzędnicy, którzy dostali zielone światło od radnych, wnikliwie analizują konsekwencje zaplanowanych zmian w oświacie. Chodzi o ewentualne koszty kadrowe, których na pewno nie da się uniknąć. Te pociągnie za sobą na pewno likwidacja Gimnazjum nr 22 z ul. Fałata oraz przeniesienie zlokalizowanego tam technikum i szkoły zasadniczej na ul. Grunwaldzką. Pracę stracą i nauczyciele, i pracownicy administracji oraz obsługi. Ilu ich będzie - jeszcze nie wiadomo.
Po połączeniu placówek zawodowych z Bydgoskiego Przedmieścia z Zespołem Szkół Ekonomicznych zredukowana będzie też dyrekcja jednej z placówek. Ten sam scenariusz spotka szefostwo i administrację z OPP „Dom Harcerza”, jeśli kadra Ogniska zostanie rozproszona po szkołach m.in. na Skarpie i Rubinkowie.
- Nie możemy sobie pozwolić na utrzymywanie pustoszejących szkół. Stąd zaproponowane zmiany - tłumaczy Janusz Pleskot, dyrektor Wydziału Edukacji UMT. - Postaramy się zrobić wszystko, by zwalnianym pracownikom zapewnić zatrudnienie w innych podległych gminie placówkach.
O tym, jak wiele emocji budzą ostatnie decyzje radnych świadczą nieoficjalne informacje, które do nas docierają. Mówi się m.in. o możliwości przekazania OPP „Dom Harcerza” pustego skrzydła w ZS Ogólnokształcących nr 2 na Skarpie. To 12 dużych sal, gdzie zmieszczą się wszyscy obecni i przyszli podopieczni placówki (jest ich ok. 800.). Część zajęć Ogniska ponoć chętnie przyjmie też ZS nr 16 na Rubinkowie.
Są również plany wyprowadzenia ze starówki na Skarpę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Po konsultacjach i otrzymaniu opinii kuratorium radni znów będą głosować zmiany w sieci. Tym razem nie zamiar ich wprowadzenia, ale konkretne likwidacje. Stanie się to wiosną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska