Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni podnieśli cenę wody i ścieków

Anita Etter
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Radni zagłosowali za uchwałą podwyższającą stawki za wodę i ścieki. Długo dyskutowanym tematem była także przyszłość grudziądzkiej cytadeli.

Mamy pewność, że przez sześć lat wojsko nie opuści cytadeli. A co będzie dalej? - zastanawiają się radni

- Widzę, że nie ma dyskusji w tej sprawie więc chcę złożyć oświadczenie - powiedział Sławomir Szymański przed głosowanie nad podwyżkami cen zaproponowanymi przez Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię.- Radni PiS po przeanalizowaniu wniosku i uzasadnienia wprowadzenia nowych taryf uważają, że podwyżka w wysokości aż 6 procent jest nie do przyjęcia. Jesteśmy też przeciwni przerzuceniu części kosztów prowadzonej inwestycji miejskiej, czyli modernizacji sieci tramwajowej na Wodociągi. W budżecie miasta były na to zadanie przeznaczone środki, w tym unijne więc nie ma potrzeby obciążania spółki komunalnej, co skutkuje obciążeniem mieszkańców.

To była jednak tylko formalność, bo za podwyżką zagłosował 13 radnych, przy dwóch głosach wstrzymujących i siedmiu przeciwnych. Oznacza to, że mieszkańcy zapłacą od stycznia 14 groszy więcej za metr zużytej wody i 27 groszy za metr odprowadzonych ścieków. Czy rzeczywiście wymiana rur wodociągowych w ciągu modernizowanej sieci tramwajowej to jeden z powodów wniosku o podwyżkę cen zaproponowanych przez Wodociągi? Na pewno tak, bo są to dodatkowe inwestycje prowadzone przez spółkę ponadto Wodociągi w ten sposób rekompensują sobie m.in. stały spadek zużycia wody przez mieszkańców o 2,5 procent w skali rocznej.

Sporo czasu podczas obrad radni poświęcili na dyskusję dotyczącą przyszłości grudziądzkiej cytadeli. Są plany by w Grudziądzu powstał park kulturowy wokół tego obiektu. Takie przedsięwzięcie jest konieczne ponieważ gwarancję, że twierdza będzie miała wojskowego gospodarza są tylko do 2020 roku. Dzisiaj żadne prace bez zgody wojska nie mogą być prowadzone. Ponadto do tego potrzebny jest konkretny plan i pełnomocnik do spraw zagospodarowania Góry Garnizonowej i przygotowania studium po wycofaniu się wojska. W tej sprawie nic jednak się nie dzieje.

- Niedawno w Przemyślu przeprowadzono podobną procedurę po wycofaniu się wojska z obiektów militarnych. Tam radnym zajęło dziesięć lat przejście wszystkich procedur. W takiej sytuacji już mamy czteroletnie opóźnienia - skomentował radny Mariusz Żebrowski.

Radni podjęli wszystkie zaplanowane uchwały m.in. o podwyżce cen podatku od nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska