Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Razem będzie łatwiej

Karolina Rokitnicka
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powiat otrzyma około 8,7 miliona euro

Rady poszczególnych gmin naszego powiatu, a także rada powiatu rypińskiego zadeklarowały, że chcą prowadzić wspólne inwestycje.
W tym roku zmieniły się nieco zasady przyznawania dotacji dla samorządów. Część pieniędzy - aż do roku 2020 - będzie rozdysponowywana bez konkursów. Na dotacje będą mogły liczyć projekty, które będą znajdowały się w lokalnych strategiach rozwoju. Przygotują je samorządy, które należą do obszarów społeczno-gospodarczych tworzonych w poszczególnych powiatach.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowe narzędzie wspierania przedsięwzięć środkami z Unii Europejskiej, które ma wzmocnić aglomeracje miejskie. Rząd wydzielił w tym celu odrębna pulę pieniędzy w ramach funduszy unijnych i przekazał ją częściowo do Regionalnych Programów Operacyjnych.
Rady gmin naszego powiatu oraz rada powiatu wyraziły zgodę na podpisanie „Porozumienia na rzecz rozwoju Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Rypińskiego”. Celem porozumienia jest ustalenie zasad współpracy na rzecz rozwoju powiatu rypińskiego oraz wspólne pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej na projekty, które będą służyć wszystkim mieszkańcom naszego powiatu.
Zgodnie z projektem porozumienia konieczne będzie powołanie komitetu sterującego złożonego z ośmiu członków, który ma opracować strategię rozwoju powiatu i tym samym listę inwestycji kluczowych. Każdy samorząd może wydelegować po jednym przedstawicielu do komitetu. Dodatkowo wejdzie do niego także reprezentant Urzędu Marszałkowskiego.
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych do naszego powiatu ma trafić około 8,7 mln euro. Pieniądze można będzie przeznaczyć, między innymi, na transport łączący miasto i jego obszar funkcjonalny, czyli na przykład na parkingi i ścieżki rowerowe. Dopuszczalne są rewitalizacje miast. Można będzie inwestować w poprawę stanu środowiska, chociażby poprzez usuwanie azbestu, ochronę terenów zielonych, wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. ZIT mogą także opierać się na wspieraniu efektywności energetycznej. Mieszczą się w tym wszelkiego rodzaju termomodernizacje budynków. Ponadto przewidziano wzmacnianie badań, rozwoju technologicznego oraz innowacji. W naszym województwie głównymi kierunkami dotowanych przedsięwzięć ma być, między innymi, gospodarka wodno-ściekowa, ochrona środowiska, dziedzictwa naturalnego i kulturowego, rewitalizacja, edukacja, zdrowie i rynek pracy.
Nie jest jeszcze wiadomo, iluprocentowy wkład własny będą musiały wnosić samorządy korzystające z dotacji na ZIT.
Założeniem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest realizacja projektów obejmujących kilka samorządów. Chodzi o wyjście poza granice administracyjne i tym samym większe oddziaływanie projektów unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska