Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renciści i emeryci, nowe limity w ZUS dla dodatkowych zarobków. Są progi

redmf
Pracować i spać spokojnie mogą ci emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny
Pracować i spać spokojnie mogą ci emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny
Ile mogą dorobić wcześniejsi emeryci i renciści do otrzymywanych świadczeń? Okazuje się, że mniej. We wrześniu zmieniły się limity dorabiania dla pracujących rencistów i emerytów. Próg, który nie wpływa na zmniejszenie emerytury czy renty, został obniżony o 82,90 zł brutto, a wyższy powodujący zawieszenie świadczenia o 154,10 zł brutto.

Emeryci zarówno ci, którzy przeszli w stan spoczynku zawodowego zgodnie ze swoim wiekiem jak również ci, którzy są na wcześniejszej emeryturze mogą dorabiać do swoich świadczeń. Dotyczy to również rencistów.
Różnica polega na tym, że ci którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego mogą dorobić tylko określoną kwotę. Muszą zmieścić się w limicie, który ustala ZUS.

Limity dla emerytów i rencistów

Od września limity wynagrodzeń są niższe. Wynika to z obniżenia przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2023 r. w stosunku do wynagrodzenia krajowego obowiązującego w I kwartale 2023 r. Oto limity.

  • Zarobki do 4 904,10 zł brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie emerytury czy renty.
  • Jeśli będą wyższe niż 9 107,50 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia.
  • Natomiast uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 4 904,10 zł do 9 107,50 zł brutto spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia

Graniczne kwoty przychodu, które wpływają na zmniejszenie lub zawieszenia świadczeń zmieniają się co trzy miesiące: w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu.
W interesie dorabiających jest więc przestrzeganie tych limitów, by nie obawiać się zmniejszenia lub nawet zawieszenia przez ZUS wypłaty świadczeń.

Polecamy

Oni mogą dorabiać bez ograniczeń

Pracować i spać spokojnie mogą ci emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Przypomnijmy, że wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Te osoby mogą dorabiać do swoich świadczeń bez oglądania się na limity. Im nie grozi zmniejszenie czy nawet zawieszenie emerytur i rent.

Jest jednak wyjątek. Na baczności muszą być tylko ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca 2023 r. wynosi 1588,44 zł brutto. Jeśli ich przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane bez dopłaty do minimum.

Jak informuje ZUS ograniczenia nie dotyczą osób, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska