Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznice i wspomnienia wśród nowych publikacji ToMiTo

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Nowe publikacje ToMiTo pozwolą wszystkim zainteresowanym stać się jeszcze bardziej zagorzałymi miłośnikami Torunia
Nowe publikacje ToMiTo pozwolą wszystkim zainteresowanym stać się jeszcze bardziej zagorzałymi miłośnikami Torunia Szymon Spandowski
Do księgarń trafił najnowszy numer „Rocznika Toruńskiego”, opowieść o uniwersytecie pióra Cecylii Iwaniszewskiej, a także książka zmarłego w ubiegłym roku Tadeusza Zakrzewskiego.

„Rocznik Toruński” rekomendacji nie potrzebuje, bo to rzecz, jaką każdy miłośnik miasta posiadać powinien. W jego najnowszym, już 41. tomie znajdziemy m.in. teksty o XIX-wiecznej kuchni toruńskiej, niemieckim życiu teatralnym podczas II wojny światowej czy Ludwiku Szymańskim, który do wybuchu II wojny światowej prowadził w mieście prężnie działające przedsiębiorstwo ekspedycyjno-handlowe.
[break]
Między ciekawymi artykułami na uwagę zasługuje niewątpliwie tekst Tomasza Krzemińskiego o życiu codziennym torunian podczas I wojny światowej, której setna rocznica wybuchu przeszła w kraju niemal bez echa.
Pogrążając się w lekturze najnowszego Rocznika nie można pominąć biogramów, znalazły się wśród nich wspomnienia o dwóch zmarłych wielkich miłośnikach Torunia: Kazimierzu Przybyszewskim i Tadeuszu Zakrzewskim.

O powstaniu styczniowym

Badacz dziejów Torunia i Podgórza został zresztą przez ToMiTo uhonorowany w sposób szczególny. Towarzystwo wydało bowiem książkę doktora Zakrzewskiego, którą historyk przygotowywał na 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Nie był już w stanie dokonać tego samodzielnie. Książeczka „Toruń i jego nadgraniczne okolice wobec powstania styczniowego” ukazała się jednak dzięki zaangażowaniu i pomocy jego żony - Anny Zakrzewskiej.
„Przez śmierć pana Tadeusza dziełko to nabrało innego, symbolicznego znaczenia - napisał we wstępie do książki prezes ToMiTo prof. Krzysztof Mikulski. - Jest nie tylko naszym przypomnieniem o powstaniu styczniowym, ale też hołdem, który Towarzystwo składa swojemu wieloletniemu działaczowi”.
Rocznica powstania również nie odbiła się jakimś szczególnym echem. O udziale w insurekcji sprzed 150 lat mieszkańców Torunia i okolic w samym mieście w zasadzie nikt już nie pamięta. Książka państwa Zakrzewskich na pewno wielu Pomorzanom pomoże uzupełnić tą przykrą lukę.

O uniwersytecie

Skoro już o rocznicach mowa. Przy okazji 70-lecia toruńskiej Alma Mater warto sięgnąć po również niedawno wydane „Wspomnienia o moim uniwersytecie” Cecylii Iwaniszewskej. Autorka opisała w nich m.in. narodziny uczelni, początki piwnickiego obserwatorium astronomicznego, a tekst zilustrowała ciekawymi zdjęciami z rodzinnego archiwum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska