Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice uzależnionych dzieci, samotne matki, zwierzaki po wypadkach - toruńskie fundacje czekają na 1,5 proc. podatku

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Toruńskie schronisko dla zwierząt w ubiegłym roku otrzymało około 100 tysięcy złotych z tytułu jednego procenta. Pieniądze są niezbędne do przeprowadzania skomplikowanych operacji zwierzaków po wypadkach, często ratujących im życie.
Toruńskie schronisko dla zwierząt w ubiegłym roku otrzymało około 100 tysięcy złotych z tytułu jednego procenta. Pieniądze są niezbędne do przeprowadzania skomplikowanych operacji zwierzaków po wypadkach, często ratujących im życie. Grzegorz Olkowski
W Toruniu działa około setki organizacji pozarządowych, którym w tym roku można przekazać 1,5 procent podatku. Zajmują się wsparciem, które często bez odpisu od PIT nie byłoby możliwe. Komu w Toruniu można przekazać swoje 1,5 procent?

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

od 16 lat

W ubiegłym roku w Toruniu podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku, wsparli organizacje pozarządowe kwotą ponad 9 milionów złotych. Najwyższa kwota, jaką przekazał jeden mieszkaniec to 67 523 zł. Najchętniej wspieraną przez torunian fundacją jest "Światło", które w ten sposób otrzymało w ubiegłym roku ponad 600 tysięcy złotych.

W 2023 roku, na mocy zapisów Polskiego Ładu, organizacjom można przekazać nie 1, a 1,5 procent swojego podatku. Kierujący fundacjami nie ukrywają, że te dodatkowe pół procent może okazać się dla nich znaczącym wsparciem. - Liczymy, że dzięki temu uda się uzyskać więcej niezbędnych środków - mówi Agnieszka Szarecka, kierownik toruńskiego schroniska dla zwierząt.

Polecamy

1,5 proc. dla potrzebujących zwierzaków

Schronisko przy ul. Przybyszewskiego przy pozyskiwaniu jednego procenta jest wspierane przez stowarzyszenie "Tilia". Rocznie do kasy schroniska trafia dzięki jednemu procentowi około 100 tysięcy złotych.

- To dla nas oczywiście ogromna pomoc, bez której niektóre zwierzęta nie miałyby szans na przeżycie - nie ukrywa Agnieszka Szarecka.

Schronisko środki z jednego procenta wykorzystuje głównie do leczenia czworonogów po wypadkach komunikacyjnych. - Finansujemy w ten sposób skomplikowane zabiegi chirurgiczne, które są niezbędne, by urazy nie kończyły się amputacją albo eutanazją. Udaje nam się także zapewnić implanty, badania tomografem czy rezonansem, a także terapie w przypadku chorób onkologicznych - wymienia kierownik schroniska.

Polecamy

Środki z podatków mieszkańców wykorzystywane są także do zakupu karmy weterynaryjnej. Przypomnijmy, że schronisko można wspierać cały rok, zimą szczególnie potrzebne są kołdry czy koce, które ogrzeją zwierzaki, a także mokra karma w puszkach.

Rodzice dzieci uzależnionych - jest ich sporo

Inną fundacją, której można przekazać 1,5 proc. podatku jest Toruńskie Stowarzyszenie Rodziców "Powrót z U". Ta organizacja powstała w latach osiemdziesiątych i zajmuje się wsparciem rodziców dzieci uzależnionych. "Powrót z U" pomaga rodzinom poprzez organizację porad i konsultacji, terapii dla współuzależnionych, treningów wychowawczych dla rodziców czy interwencje kryzysowe.

- W ciągu tygodnia z naszej pomocy korzysta nawet czterdzieści, sześćdziesiąt rodzin - mówi Natalia Bożewicz z "Powrót z U". - 30 rodzin pod naszą opieką jest w stałej terapii.

Z pomocy stowarzyszenia korzystają rodziny z całego regionu, a dzięki środkom z jednego procenta, mogą one poczuć się zaopiekowane i uzyskać niezbędną pomoc w trudnej sytuacji.

Można wesprzeć samotne mamy i ich dzieci

Toruńska Fundacja Pomocy Samotnym Matkom zajmuje się m.in. prowadzeniem świetlicy "Dzieciom Starówki" dla 40 dzieci, w której mają zapewnione 2 posiłki dziennie oraz opiekę. Dodatkowo fundacja wspomaga rodziny, zapewniając warunki do nauki, rozwijania pasji czy organizując półkolonie czy imprezy okolicznościowe. Fundacja współpracuje także z pedagogami szkolnymi.

Polecamy

- Co roku udaje nam się pozyskać coraz więcej środków dzięki jednemu procentowi i jest to dla nas znaczące wsparcie - przyznaje Patrycja Koprowska, wiceprezes toruńskiej Fundacji Pomocy Samotnym Matkom. - Dzięki temu wsparciu możemy zapewnić dzieciom wycieczki, wyjścia na basen czy jump arenę i bogatszą ofertę zajęć - dodaje.

Oprócz świetlicy i opieki nad dziećmi fundacja prowadzi punkt dla osób uzależnionych i współuzależnionych, w którym pomoc mogą uzyskać także rodziny w różnie rozumianej trudnej sytuacji, potrzebujące wsparcia. - Prowadzimy także warsztaty sensoplastyczne, ogrodnicze czy tematyczne np. bożonarodzeniowe i wielkanocne. Dzieci na nich bawią się, przygotowują ozdoby, które tworzą w ich domach rodzinną atmosferę i odciążają rodziców - tłumaczy wiceprezes fundacji.

1,5 proc. - jak odliczyć?

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy w odpowiednim miejscu wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcemy jej przekazać. Nie może ona przekraczać 1,5 proc. podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska